Od méně známého…

Jeden z nejznámějších slovenských divadelních, filmových a televizních herců, jehož hlas je známý i z rozhlasové tvorby, za svou uměleckou činnost, kromě již u titulní fotky uvedeného ocenění, získal Cenu ministra kultury Slovenské republiky za mimořádný přínos k rozvoji slovenského umění (2004) a je držitelem státního vyznamenání Pribinov kříž II. triedy (2005). Pochází malé obce Hontianské Nemce, která se rozprostírá v údolí řeky Štiavnica, jíž občánkem se stal 28. října 1944.

Na rozdíl od mnoha herců, kteří se můžou chlubit talenty, které zdědili po předcích, jeho otec byl vesnický krejčí a provozoval obchůdek s látkami. Přesto náš herec úspěšně dokončil v roce 1965 studia na divadelní fakultě VŠMU v Bratislavě. Své herecké umění nejdříve divákům ukázal na scéně Slovenského národního divadla. Je spoluzakladatelem legendárního (později zavřeného) Divadla na korze. Hostoval na několika domácích i českých scénách. Jednou z nich byl Činoherní klub, kde si ho na zájezdovém představení vyhlédl známý režisér do dnes již kultovní komedie.

Ke slávě...

Vzhledem ke své malé kulaté postavičce s typickým knírkem hrál většinou komické či tragikomické postavy, dokázal ale ztvárnit i velké dramatické postavy. Na filmovém plátně ho mohli diváci na Slovensku poprvé vidět ve snímku Kým sa skončí táto noc. Velkou popularitu mu přinesla role dobráckého řidiče. Vzpomínáte? Modré montérky, bílé tílko a v ruce aktovka. Tak vyráží ráno po boku svého prostoduchého závozníka do JZD…

Právě tato postava mu přinesla velkou popularitu a v 80. a 90. letech se stal jedním z nejobsazovanějších herců, a díky rolím v českých snímcích také jedním z nejznámějších. Napovědět třeba můžeme, že v Konci starých časů ztvárnil velkostatkáře Stoklasu, titulní roli v Králi Ubu. Snad nejvíce příležitostí mu dal režisér, který ho pro český film objevil. Režíroval také známý snímek o číšníkovi, který toužil stát se milionářem, a náš herec z titulky v něm hrál obchodního cestujícího Waldena.

Role poslední

Jeho poslední filmovou rolí byl cukrář v druhém Andělu páně. Herec se dlouhé roky potýkal s cukrovkou, s dietou si ale příliš hlavu nelámal. Za svou dobrosrdečnou usměvavou tváří skrýval ještě jednu nemoc, kterou tutlal. Měl problémy se srdcem, byl kvůli tomu také hospitalizován, dva roky před svou smrtí zkolaboval. Na srdeční selhání třiasedmdesátiletý herec Marián Labuda zemřel 5. ledna 2018 v Borince na Slovensku.

Zdroje: www.lifee.cz, www.securitymagazin.cz, www.fdb.cz, www.filmovyprehled.cz