Odvážný ponor

Vescov během pěti odvážných ponorů na samé dno Mariánského příkopu odhalil dosud neznámé druhy korýšů, živé podmořské krajiny i nápadného růžového šneka. Uprostřed tohoto zázraku na něj však čekal šokující objev.

Objevil zde plastový odpad. V temných hlubinách propasti se nacházely obaly od lízátek a plastová nákupní taška. Vescův objev je důkazem, že před lidských chováním neuteče ani ta nejhlubší propast. 

Eric Galbraith, oceánský biochemik, poznamenal: "Vždycky jsme měli pocit, že existuje část planety, která je nedotčená lidským jednáním. Tuto domněnku jsme dlouho považovali za pravdu."

Vescův plastový nález bohužel není ojedinělým případem. Na znečištění plastem v Mariánském příkopu upozornily i další výpravy. Při nich se objevily zbytky héliového balónku ozdobeného postavičkami z dětského filmu "Ledové království" spolu s 20 litrovým kbelíkem.

V roce 2018 vědci z čínského Ústavu hlubokomořské vědy a techniky odebrali vzorky vody a sedimentů v hloubce od 2,5 do 11 kilometrů. Jejich analýza odhalila, že "plasty vyrobené člověkem kontaminovaly nejodlehlejší a nejhlubší místa planety".  

Narušený ekosystém

Právě nerozvážné jednání lidí může narušit křehký ekosystém v nejhlubším příkopu světa. Znepokojivé bylo, že čím hlouběji byly vzorky odebrané, tím vyšší byla koncentrace mikroplastů, přičemž vzorky sedimentů na dně obsahovaly neuvěřitelných 2200 kusů na litr. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Mikroplasty pocházejí z polyesterového oblečení, lahví a obalů a představují významnou hrozbu pro mořský svět, který již nyní ohrožuje změna klimatu a nadměrný rybolov.

Objev odpadu v tak odlehlém koutě oceánu je varováním, aby lidstvo konečně začalo jednat. Do oceánů každoročně proniknou miliony tun plastů. Zhruba polovina z nich se potopí, zbytek zůstane na hladině díky nižší hustotě.

Plasty jsou přílivem, odlivem a proudy přenášené na obrovské vzdálenosti a jejich škodlivému dopadu není ušetřeno žádné místo. Již nyní činí náklady na odstranění znečištění plastem přibližné 5,5 bilionu dolarů za jediný rok. Bez urychlených opatření se tyto náklady do roku 2040 zdvojnásobí, protože produkce plastů stále roste, což představuje neudržitelnou zátěž pro lidstvo i životní prostředí.

Tváří v tvář těmto hrozivým varováním nelze znečištění plasty podceňovat. Mariánský příkop je tomu jasným důkazem. 

Zdroje: www.news.com.au, www.nzherald.co.nz, flipboard.com