Co se stalo se synem Marie Antoinetty a Ludvíka XVI. po jejich popravě?

Marie Antoinetta s dětmi

Marie Antoinetta s dětmi

Foto: Profimedia.CZ

V červnu roku 1789 oplakali královští manželé prvorozeného syna Ludvíka Josefa a o měsíc později padla Bastila. Tolik dramatických událostí v jediném létě rodina nepamatovala. A mladšímu synovi Ludvíku Karlovi byly pouhé čtyři roky.

Ze čtyř dědí Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty se francouzské revoluce dožily jen dvě. Dcera Sophie se narodila předčasně a zemřela měsíc před prvními narozeninami, Ludvík Josef skonal v sedmi letech, zřejmě na tuberkulózní zánět páteře. Do domácího vězení v pařížských Tuileriích byla v říjnu roku 1789 spolu s královskými rodiči převezena desetiletá Marie Terezie Šarlota a čtyřletý Ludvík Karel.

Ten ve svém věku nemohl chápat, co se kolem něho děje, proč lidé na rodiče tolik křičí a napichují na kopí hlavy zavražděných gardistů. "Neubližujte mamince!" volal do davu zuřivě dotírajícího na královský kočár.

Marie Terezie Šarlota revoluci přežila.Marie Terezie Šarlota revoluci přežila.Zdroj: By A. Caminade / CREATIVE COMMONS / C00 Public Domain, https://creativecommons.org/publicdomain

Po nezdařeném útěku byl osud rodiny zpečetěn

Pak byl téměř dva roky klid. Rodina žila společně v Paříži, zatímco o moc soupeřili radikálové. V červnu 1791 už bylo jasné, že Francie není pro krále nadále bezpečná. Pečlivě naplánovaný útěk ale nevyšel. V srpnu téhož roku byl Ludvík XVI. s manželkou a dětmi uvězněn v pevnosti Temple. Tehdy ho už revolucionáři začali titulovat "občan Kapet" a malého Ludvíka Karla hrubě uráželi.

V lednu roku 1793 byl král popraven a Marie Antoinetta napříště nesměla vidět své děti. Obě byly drženy v samostatných celách a odloučení od matky špatně snášely. Ludvík Karel se přitom ocitl v horším postavení než jeho starší sestra, protože se dle tradičního práva stal po otcově smrti králem Ludvíkem XVII. Alespoň takto ho vnímali neústupní monarchisté i celý svět mimo francouzské hranice. Pro revolucionáře byl tento osmiletý klučina nebezpečným symbolem. Přesto ho nezamordovali hned.

Ludvíka Karla potkal neobvykle smutný osud.Ludvíka Karla potkal neobvykle smutný osud.Zdroj: By A. Kucharsky / CREATIVE COMMONS / C00 Public Domain, https://creativecommons.org/publicdomain

Týrání vystřídala lhostejnost

Rozhodli se ho převychovat. V revolučních řadách ale nepochodovali zrovna vzdělanci, a tak se učitelem mladičkého krále stal agresivní primitiv Antoin Simon, který se nikdy pořádně nenaučil ani číst a psát. Zato si ale pamatoval nápěvy revolučních písní a Ludvíka Karla nutil je po něm opakovat. K tomu si rád přihnul vína a brandy, přičemž se stával oplzlým a začínal zpívat i sprosté písně hospodské. Výuka končila vysvětlením, že Ludvíkova matka a sestra jsou sprosté děvky, což chlapec opakovat odmítl a byl za to surově zbit. Díky Simonově manželce se mu však každý den dostávalo jídla a čistého prádla.

Marie Antoinetta a kopie náhrdelníku, který zničil její pověst.

Podvodnice, prostitutka a naivní kardinál: Kdo zničil pověst Marie Antoinetty

V říjnu roku 1793 gilotina sťala i Marii Antoinettu. Ludvíkovi to nikdo neřekl. Za tři měsíce byl Antoin Simon ze své funkce odvolán a malý král byl umístěn do kobky ve Velké věži Templu. Bití a nadávky sice skončily, ale na druhé straně se už o něho nikdo nestaral. Dozorci mu malým okénkem podávali jídlo, a to bylo všechno. Ludvík se nemohl umýt ani převléknout, celu postupně zaplnil vlastními výkaly a na nohou se mu objevily boláky a vředy.

Když se v červenci 1794 karty otočily a pod gilotinou skončil jak radikální Robespierre, tak tyranský Simon, Ludvík Karel už ani nechodil a působil jako šílený. V tomto zbídačelém stavu ho objevil nový velitel armády a přivolal k němu lékaře. Hoch byl posléze převezen do domácího ošetřování, avšak dlouhodobé špatné zacházení se na jeho zdraví podepsalo nevratně. V červnu 1795 jeho vysílené tělo vypovědělo službu. Bylo mu pouhých 10 let.

Revoluci tak z celé rodiny přežila jen Marie Terezie Šarlota. Později se provdala za svého bratrance Ludvíka Antonína Bourbonského a většinu života s ním prožila v exilu.

Zdroje: www.novinky.cz, www.ranker.com, www.mentalfloss.com