Krásná tvář Marie Antoinetty

Marii Antoinettu obdivovali pro dechberoucí krásu. Její vzhled však prošel výraznými změnami, zejména ke konci života. Narodila se v roce 1755 ve Vídni v Rakousku a byla patnáctým dítětem císařovny Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského.

Marie Antoinetta byla od mládí známá svou krásou a šarmem. Měla světlou pleť, jiskrné modré oči a světlé vlasy, které si s oblibou upravovala do složitých účesů. Její obličej měl tvar srdce, výrazné lícní kosti, malý nos a plné rty. Její krásu ještě umocňovalo elegantní a módní oblečení, které nosila s nadhledem a grácií.

V roce 1770 se Marie Antoinetta provdala za francouzského následníka trůnu Ludvíka. V té době jí bylo pouhých 14 let. Její krása a půvab si brzy získaly srdce francouzského lidu, jež v ní viděl symbol naděje a obnovy. 

Jak se role Marie Antoinetty ve francouzské společnosti stávala významnější, měnil se i její obraz na veřejnosti. Stala se inspirací i tvůrkyní trendů ve francouzské módě. Ráda nosila propracované a drahé šaty, často zdobené diamanty a dalšími drahými kameny. Její účesy zdobilo peří, stuhy a květiny.

Krutá proměna 

Zlomovým okamžikem pro vzhled Marie Antoinetty byla Francouzská revoluce, která začala v roce 1789. Když revolucionáři převzali vládu nad Francií, Marie Antoinetta s manželem, dětmi a nejvěrnějšími dvořany museli přesídlit z Versailles do Templu. Marii Antoinettu později převezli do objektu Conciergerie.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Marie Antoinetta začala pod náporem tvrdých podmínek chřadnout. Její zdraví se prudce zhoršovalo. Zhubla a tvář měla vyzáblou a prázdnou. Ostříhali jí vlasy a musela nosit jednoduché bílé šaty, jež byly symbolem zajetí.

V roce 1793 byla Marie Antoinetta souzena revolučním tribunálem za velezradu. Odsoudili ji k trestu smrti a 16. října 1793 popravili na gilotině. Konečná proměna vzhledu Marie Antoinetty byla krutá a srdcervoucí. Vlasy, jež bývaly její pýchou a radostí, ji ostříhali. Její tvář, která byla kdysi ztělesněním krásy a půvabu, byla vyčerpaná a vychrtlá.

Krásná tvář Marie Antoinetty se během jejího života výrazně změnila. Od raných let, kdy byla mladou a energickou královnou, až po pozdější léta, kdy byla zralejší ženou, byl její vzhled vždy předmětem fascinace a obdivu. Poslední proměna Marie Antoinetty však byla krutá a tragická.

Přesto odkaz Marie Antoinetty žije dál, a to nejen díky pověstné kráse, ale také přínosu pro francouzskou společnost a kulturu. Její mecenášství v oblasti umění a módy přispělo k tomu, že se Francie stala centrem kulturní a umělecké vyspělosti.

Text: madameguillotine.co.uk, cs.wikipedia.orga, www.britannica.com