Jak se měnila tvář Marie Antoinetty v průběhu života. Před popravou prošla krutou proměnou

Natálie Borůvková | 11. 3. 2023

Marie Antoinetta, francouzská královna, proslula svou krásou, půvabem a extravagantním životním stylem. Byla obdivovaná pro svou eleganci a šarm. Jak se měnila její nádherná tvář v průběhu života? Těsně před popravou prošla krutou proměnou.

Krásná tvář Marie Antoinetty

Marii Antoinettu obdivovali pro dechberoucí krásu. Její vzhled však prošel výraznými změnami, zejména ke konci života. Narodila se v roce 1755 ve Vídni v Rakousku a byla patnáctým dítětem císařovny Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského.

Marie Antoinetta byla od mládí známá svou krásou a šarmem. Měla světlou pleť, jiskrné modré oči a světlé vlasy, které si s oblibou upravovala do složitých účesů. Její obličej měl tvar srdce, výrazné lícní kosti, malý nos a plné rty. Její krásu ještě umocňovalo elegantní a módní oblečení, které nosila s nadhledem a grácií.

V roce 1770 se Marie Antoinetta provdala za francouzského následníka trůnu Ludvíka. V té době jí bylo pouhých 14 let. Její krása a půvab si brzy získaly srdce francouzského lidu, jež v ní viděl symbol naděje a obnovy. 

Jak se role Marie Antoinetty ve francouzské společnosti stávala významnější, měnil se i její obraz na veřejnosti. Stala se inspirací i tvůrkyní trendů ve francouzské módě. Ráda nosila propracované a drahé šaty, často zdobené diamanty a dalšími drahými kameny. Její účesy zdobilo peří, stuhy a květiny.

Krutá proměna 

Zlomovým okamžikem pro vzhled Marie Antoinetty byla Francouzská revoluce, která začala v roce 1789. Když revolucionáři převzali vládu nad Francií, Marie Antoinetta s manželem, dětmi a nejvěrnějšími dvořany museli přesídlit z Versailles do Templu. Marii Antoinettu později převezli do objektu Conciergerie.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Marie Antoinetta začala pod náporem tvrdých podmínek chřadnout. Její zdraví se prudce zhoršovalo. Zhubla a tvář měla vyzáblou a prázdnou. Ostříhali jí vlasy a musela nosit jednoduché bílé šaty, jež byly symbolem zajetí.

V roce 1793 byla Marie Antoinetta souzena revolučním tribunálem za velezradu. Odsoudili ji k trestu smrti a 16. října 1793 popravili na gilotině. Konečná proměna vzhledu Marie Antoinetty byla krutá a srdcervoucí. Vlasy, jež bývaly její pýchou a radostí, ji ostříhali. Její tvář, která byla kdysi ztělesněním krásy a půvabu, byla vyčerpaná a vychrtlá.

Krutá pomsta Marie Terezie: Nekrásnější dceru provdala za odpudivého hulváta. Zničila jí život
Magazín

Krutá pomsta Marie Terezie: Nekrásnější dceru provdala za odpudivého hulváta. Zničila jí život

Krásná tvář Marie Antoinetty se během jejího života výrazně změnila. Od raných let, kdy byla mladou a energickou královnou, až po pozdější léta, kdy byla zralejší ženou, byl její vzhled vždy předmětem fascinace a obdivu. Poslední proměna Marie Antoinetty však byla krutá a tragická.

Koketka Alžběta byla nejkrásnější dcerou Marie Terezie. Pak ji ale tvář zohyzdila strašná nemoc
Magazín

Koketka Alžběta byla nejkrásnější dcerou Marie Terezie. Pak ji ale tvář zohyzdila strašná nemoc

Přesto odkaz Marie Antoinetty žije dál, a to nejen díky pověstné kráse, ale také přínosu pro francouzskou společnost a kulturu. Její mecenášství v oblasti umění a módy přispělo k tomu, že se Francie stala centrem kulturní a umělecké vyspělosti.

Text: madameguillotine.co.uk, cs.wikipedia.orga, www.britannica.com

Tagy Francie František I. Štěpán Lotrinský krása Marie Antoinetta Habsbursko-Lotrinská Marie Terezie Habsburská oblečení poprava Rakousko Vídeň vzhled