Původním jménem Marie Antonie byla dcerou císařovny Marie Terezie a císaře Františka Štěpána I. Marie Terezie pocházela z rodu Habsburků. Ten se proslavil nejen svou vládou, ale také tím, že se jeho členové vdávali a ženili mezi sebou. Výjimku netvořil ani její dědeček Leopold I.

Zdroj: Youtube

Jeho první ženou byla Markéta Tereza Španělská, která byla zároveň jeho sestřenicí i neteří. Marie Terezie a její potomci však měli štěstí, její otec s narodil z Leopoldova třetího manželství s Eleonorou Magdalenou, dcerou falckého kurfiřta Filipa Viléma a jeho manželky Alžběty Amálie. Nepostihlo je tak výrazně rodové prokletí, jako byl tzv. habsburský pysk nebo psychické problémy.

Marie Antoinetta - rekonstrukce tváře

I přesto Marie Antoinetta sdělila habsburské rysy. Měla protáhlý obličej, zakřivený nos, vypoulené oči, kulatou bradu a našpulený ret. Měla jemnou bledou pleť a blonďaté vlasy. Podobně jako její matka však měla sklony k obezitě. Než přibrala, měla štíhlé tělo a bujné poprsí.

Své nedokonalosti však brala s nadhledem. „Královna byla jedinou ženou ve Francii, která se doslova nesla. Vždy chodila s hlavou vztyčenou, díky čemuž vypadala jako suverénka a byla tak rozpoznatelná i uprostřed svého dvora. Její rysy nebyly pravidelné, vyzařovaly ale milost a ušlechtilost. Nejpozoruhodnější byl lesk její pleti. Nikdy jsem neviděla tak průhlednou kůži," napsala si malířka Louise Élisabeth Vigée-Lebrun do svého deníku.

Právě ona byla vrchní portrétistkou královského páru. Její obrazy neměly pouze ukázat, jak hlavy monarchie vypadají, ale byly součástí PR. Pomocí nich Marie budovala a udržovala vztah s veřejností a prezentovala se. Není tedy divu, že si přála, aby ji a její okolí malířka přikrášlila. Často to však bylo kontraproduktivní.

Ukázka moci

Marie Antoinetta totiž nebyla Francouzy moc oblíbená. Říkali ji „Madame déficit”. Tuto přezdívku si vysloužila díky tomu, že utrácela nemalé peníze za oblečení, šperky, paláce nebo dárky. Obyčejní lidé, zatíženi daněmi, byli přesvědčení, že právě královna může za jejich chudobu. Bohužel, tento názor byl podporován právě obrazy.

Zdroj: Youtube

Nadaná malířka v 80. letech 18. století dokončila nejméně třicet portrétů Marie Antoinetty. Některé z nich byly považovány za provokující a nevhodné. Další zase měly zlepšit názor na královnu. Dnes tedy historikové porovnávají díla, na nichž je Marie zachycena v mušelínové košilce, jež se tehdy nosila jako spodní prádlo, nebo jako matka třech dětí.

Mezi nejznámější obraz však patří „Portrét Marie Antoinetty, královny Francie" z roku 1788. Ten byl objednán mladším bratrem Ludvíka XVI. Marie se prostřednictvím něho měla prezentovat jako členka mocné královské rodiny. S krutou ironií bylo však dílo dokončeno během zimy, která na francouzský venkov přinesla hladomor a do Paříže tzv. chlebové nepokoje.

Zdroj:

www.quora.com, www.cs.wikipedia.org, www.artsandculture.google.com