Krásné ženy a prokletí?

Příběh Marie, poslední panovnice Království dvojí Sicílie začneme v rodině. Její matka Ludovika byla nádherná. Sisi byla proslulá svou krásou, i sestry Helena, Matylda a Sofie byly jako obrázek. Manželství ani jedné bavorské krásky se ale nevyvedlo. Manžel Ludoviky, vévoda Maxmilián Bavorský byl hodně do větru a se svými milenkami zplodil několik nemanželských dětí.

Manželství Heleny přezdívané Néné, která měla být manželkou císaře Františka Josefa I. a nechtěně jí ho přebrala Sisi, možná hezké bylo. Skončilo však po necelých deseti letech, když její manžel ve věku třiceti pěti let zemřel. Manželství Matyldy s hrabětem Ludvíkem z Trani nebylo šťastné a ona od něho odešla. Sofie měla několik nápadníků, nakonec se provdala za vnuka posledního francouzského krále. Po narození jejich jediného syna trpěla depresemi a léčila se v psychiatrické léčebně. Ve věku padesáti let zahynula tragickou smrtí při požáru v Paříži. A jsme u Marie.

Marie provokatérka

Celým jménem Marie Žofie Amálie Bavorská (1841-1925) byla o čtyři roky mladší než Sisi. Když její sestra usedla na císařský trůn, Ludovika hledala i pro Marii manžela královské krve. Tím se stal František II. Neapolsko-Sicilský z rodu Bourbonů. Svatba v zastoupení se konala začátkem ledna roku 1859 v Mnichově. Poté se Marie vydala za svým chotěm do italského Bari, kde se v březnu konala svatební hostina. Svatební nocí jako Sisi se „trápit“ nemusela. Lépe řečeno trápila, ale jinak. Ukázalo se, že František trpí fimózou, laicky řečeno zúžením předkožky, a tak nebyl schopný aktu, který předchází početí a tím naplnit manželství.

Marie si jako „postelová nemanželka“ začala žít tak nějak po svém. Začala cestovat, hlavně se svou sestrou Matyldou. Chovala se nevázaně, vyvolávala rozruch, provokovala. Kouřila na veřejnosti, a v době, kdy si ženy cudně zakrývaly i kotníky, koupala se nahá v moři. To však nebyl ten největší prohřešek.

V nemanželském loži

Kvůli složité politické situaci v Itálii se Marie a František v roce 1861 museli uchýlit do Říma pod ochranu papeže. A tam se Marie, která roky toužila poznat fyzickou lásku, zamilovala do důstojníka papežské stráže, belgického hraběte de Lawaysse, se kterým se tajně scházela. Jejich žhavý románek nezůstal bez následků. Obrovský skandál jí pomohla ututlat rodina. Marie odjela na rodný zámek Possenhofen a 24. listopadu 1862 v klášteře sv. Uršuly v Augsburgu porodila holčičku Daisy. Musela přísahat, že se svého důstojníka vzdá.

Dcera vyrůstala v pěstounské péči hraběte a hraběnky de Gineste a Marie s ní udržovala kontakt až do její smrti v roce 1886. Ke svému hříchu se manželovi po letech přiznala. František proto podstoupil operaci odstranění předkožky. Po deseti letech se Marie dočkala a konečně začali žít jako manželé. Výsledkem byla Maria Pia, jejich dcera, která se narodila v roce 1869. Bohužel ve třech měsících zemřela. Jiné děti už neměli.

Marie s manželem žila od roku 1870 v exilu Paříži. Když František v roce 1894 zemřel, dala se opět se svou sestrou Matyldou na cestování. „Výstřelkům“ se ani v pozdním věku nebránila. Zemřela v roce 1925 v Mnichově, kde strávila poslední roky života s Matyldou. Spolu se Sisi byla považovaná za jednu z nejkrásnější žen své doby.

Zdroje: www.timetravel-vienna.at, zena-in.cz, en.wikipedia.org