Díky pečlivému výzkumu a použití dendrochronologických testů se podařilo rozluštit staletí starou záhadu: předmětem anonymního obrazu není nikdo jiný než Mary Boleynová, nedílná postava královského dvora své doby, sestra Anny Boleyonové.

Krásky promluvily

Příběh Mary Boleynové je fascinujícím způsobem protkán skandály i královskou rodinou. Jako starší sestra Anny Boleynové, která nastoupila na trůn jako druhá manželka Jindřicha VIII., měla Marie jedinečnou výsadu, že byla milenkou hrozivého krále ještě před konečným nástupem své sestry. Její přítomnost na tudorovském dvoře vyvolala vlny, které se odrážely v dějinách.

Obraz Portrét ženy byl vyčleněn ze souboru 14 portrétů známých pod souhrnným názvem Krásky, které kdysi zdobily koupelnu královny Anny na hradě Windsor. Nejpozoruhodnějším aspektem portrétu je jeho nápadná odlišnost od ostatních. Zatímco ostatní portréty představovaly šlechtickou módu 17. století, tento obraz zobrazoval ženu oděnou v šatech 16. století.

Na video, v němž vidíte její podmanivou krásu, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Muže by si podmanila okamžitě

V kontextu krásy získává příběh Marie Boleynové zajímavý rozměr. Často byla srovnávána se svou sestrou Annou a měla pověst "hezčí" sestry - což je atribut, který dodává její moderní interpretaci hloubku.

Představa Mariina půvabu v současné společnosti vybízí k zamyšlení nad ženou, jejíž krása byla proslulá i v době, kdy se estetické ideály lišily. Obraz Marie Boleynové s její okouzlující přítomností a mystikou ženy, která se pohybovala ve složitých sítích tudorovského dvora, vyvolává představu mužů, kteří propadají kouzlu její krásy a šarmu.

Kouzlo portrétu

Zatímco Maryin historický význam je nepopiratelný, krása Marie Boleynové září jako maják a láká pozorovatele, aby zkoumali éru jejího života estetickou optikou. Její krása, propojená s její rolí v tudorovské historii, vyvolává představu ženy, jejíž půvab neměl obdoby. V oblasti krásy a intrik je odkaz Marie Boleynové odkazem, který stále uchvacuje srdce a mysli a vyvolává pocit úžasu nad nadčasovým půvabem ženy, která žila před staletími.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.historyhit.com