Krutá pomsta Marie Terezie: Nejkrásnější dceru provdala za odpudivého hulváta. Zničila jí život

Lenka Bělská | 19. 1. 2023

Drobná blondýnka křičela. „To mi nemůžete udělat, jen to ne!” padla k nohám Marie Terezie. Ta si povzdechla a převrátila oči v sloup. „Říká se o něm, že je nevzdělaný hulvát a je ošklivý. Proč já?” Marie Karolína se podívala na matku se slzami v očích. „Protože můžeš změnit dějiny, drahá."

„Není to spravedlivé,” svěřila se své vychovatelce Charlotta, jak třináctému potomkovi Marie Terezie doma přezdívali. „Za prvé,” zvedla palec a řekla: „Matka se sama provdala s lásky. Za druhé, můj otec je docela fešák a za třetí, jsem opět jediná, co dědí po svých mrtvých sourozencích.” Pak zkřivila ústa do podkůvky.

Jak probíhaly neštovice, strašná nemoc, na kterou zemřely i děti Marie Terezie
Magazín

Jak probíhaly neštovice, strašná nemoc, na kterou zemřely i děti Marie Terezie

„Jako by nestačilo, že jsem jméno získala jen díky tomu, že mé nebohé sestry zemřely. Stejně jako manžela!” zvolala a postavila se. „Kdyby Johanna Gabriela a Marie Josefa nepodlehly neštovicím, mohla jsem si možná muže vybrat sama. Navíc, víš co je divné?” Karolína se opřela o stůl, sklonila mírně hlavu a zabodla zkoumavý pohled do své kamarádky. „Marie Amálie je sice starší než ten příšerný Ferdinand, ale jen o pět let. Musím matku přesvědčit, že její sňatková politika je v mém případě naprosto špatný nápad,” usmála se nad svým plánem.

Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská a její manželství

Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská ale Marii Terezii nepřemluvila. Vládkyně potřebovala ve španělském králi spojence. Proto mu slíbila, že jeho synu Ferdinandovi, králi neapolskému a sicilskému, dá za manželku jednu ze svých dcer. Po smrti starších dětí padla volba na Charlottu.

Půvabnou a inteligentní Karolínu tak odsoudila k životu po boku člověka, kterého nejen nikdy nemilovala, ale doslova se jí protivil. Ferdinand, jemuž se přezdívalo „král Nosatec” nebyl žádný krasavec, byl navíc hloupý a dětinský. Čas trávil nejraději na lovu nebo v loži svých milenek. Historikové ho popisují jako cholerického, vzpurného a urážlivého hulváta.

Jaká byla Marie Terezie matka: Chladná, nespravedlivá, děti ovládala až do smrti
Magazín

Jaká byla Marie Terezie matka: Chladná, nespravedlivá, děti ovládala až do smrti

„Vím, že se zlobíš,” napsala jí matka po svatbě v roce 1768. „Zaměstnej svou mysl. To ti zabrání dělat nevhodné poznámky a vzdychat nad svým osudem.” Karolína si její slova vzala k srdci. Našla si novou zálibu. Začala vládnout.

Královna Charlotta

Postupně propustila neschopné úředníky, odvolala ministra Bernarda Tanucciho a místo něj dosadila okouzlujícího a charismatického anglického poradce Johna Actona. Zřídila Akademii věd, snížila vliv církve, zmodernizovala armádu a zdravotnickou péči. Svou novou roli milovala. Byla spokojená. 

Její politické nadšení vyhovovalo i Ferdinandovi, který pokračoval v popíjení, hraní hazardních her a vydržování milenek. Oba dva se vedle sebe postupně naučili žít. Do té míry, že Karolína během dvaceti let porodila osmnáct dětí. Předčila tím i nejslavnější matku Evropy Marii Terezii.

Zdroj:

www.stoplusjednicka.cz, www.denik.cz, www.cs.wikipedia.org

Tagy Akademie věd České republiky Evropa John Acton Marie Josefa Saská Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská Marie Terezie Habsburská