Marie, královna Skotů

Marie Stuartovna je nejznámější skotskou královnou. Prameny jí zmiňují jako krásnou a přitažlivou ženu s osobním kouzlem. Byla inteligentní, vyznala se v diplomacii, byla vtipná. Její život byl značně dramatický a skončil, jak víme, tragicky. Po dlouhých letech věznění byla popravená. A hlavu ji kat sťal až napotřetí. Pomineme-li bouřlivou dobu, ve které žila, a spory, které jako katolička měla s protestanty, ani v milostném životě neměla na růžích ustláno…

Tři sňatky, čtyři muži

Marie se měla provdat za prince Eduarda, syna Jindřicha VIII. Dohodu o sňatku navzdory Jindřichově nevůli Skotové nepodepsali. Pro zajištění katolického spojenectví proti protestanské Anglii byla ve svých šesti letech už jako korunovaná skotská královna vyslaná na francouzský dvůr jako nevěsta dauphina Františka II. Za o rok mladšího následníka trůnu se provdala ve svých patnácti letech. Po jeho tragickém úmrtí o pouhé dva roky později se, ač nerada, vrátila do Skotska.

Po pěti letech si vzala svého bratrance Jindřicha Stuarta, lorda Darnleyho. Údajně byl slaboch a hodně pil. Na Marii žárlil, podezíral ji, že má románek s osobním tajemníkem Davidem Rizzio, kterého proto nechal před jejími zraky ubodat. Lord Darnley po dvou letech po boku Marie za záhadných okolností zemřel. Jak se ukázalo, někdo ho uškrtil.

Na následujícím videu se můžete podívat na dobové portréty a posmrtnou masku:

Zdroj: Youtube

Z jeho vraždy byl obviněný James Hepburn, hrabě z Bothwellu. Byl ale vbrzku zproštěný viny. Krátce poté se s Marií vzali. Před tím ji ale dle jedné verze nechal unést na svůj hrad Dunbar, kde si sňatek vynutil jejím znásilněním. Dle jiné do něho byla Marie zamilovaná, nebyla obětí, ale jeho komplicem. Sňatek způsobil v zemi velký rozkol. Marii protestanti uvěznili na hradě Leven, její choť uprchnul do Dánska a už ho nikdy neviděla.

Nádherná i po smrti

Z hradu Leven se Marií podařilo uniknout. Proti protestantům dala dohromady malou armádu. Poražená pak před nimi utekla do Anglie pod ochranu královny Alžběty I. Ta ji z obav o své postavení po devatenáct let držela v domácím vězení na různých hradech. Dvorské intriky dovedly Marii na popraviště poté, co byla „usvědčená“ ze spiknutí proti královně. Ve svých čtyřiačtyřiceti letech v roce 1587 její život ukončil nešikovný kat.

Na následujícím videu ukazuje oživlou tvář Marie Stuartovny:

Zdroj: Youtube

Po její popravě, jak se věří, byly z jejího obličeje odlité čtyři posmrtné masky. Dvě z nich se nezachovaly. Jedna, tzv. Jedburghská, byla později upravená make-upem. Nejznámější je maska Lennoxlove, kterou uchovával na svém panství více než 250 let spolu s osobními předměty Marie rod Hamiltonů. Právě tu použila grafická designerka Becca Segovia, která se zabývá rekonstrukcemi obličejů historických postav.

Z doby, kdy byla Marie vězněná, není žádný portrét. Neví se, jak stárnula. Jeden obraz byl namalovaný po její smrti dle popisů jedné z jejich dvorních dam. Becca porovnala obličejové proporce u obrazů z mládí, dokonce skicu z jejího dětství. Drobná tvarovaná ústa, klenuté obočí, nos. O pravosti masky panovaly pochybnosti, rysy masky naprosto souhlasí s obrazy, přestože jsou namalované v dobovém stylu. Posmrtná maska Lennoxlove a rekonstrukce jsou její skutečnou podobou. A jak ukazuje video, byla skutečně krásná.

Zdroje: www.historyscotland.com, www.royaltynowstudios.com, www.thearchaeologist.org, www.historic-uk.com