Sympatická neherečka Marie Švecová se narodila 17. července v Hošticích v tehdejším Rakousko–Uhersku. Právě tam si ji vyhlédnul v jejích 74 letech oblíbený český režisér Zdeněk Troška pro účinkování ve své připravované kultovní komedii.

Obsadil nakonec do filmu skoro celou vesnici. Ani ona sama netušila, jak velký úspěch bude lidový příběh z české vesnice mít. Stala se tak doslova přes noc slavnou herečkou, kterou lidé poznávali na ulici i v obchodě. 

Po proslavení Hoštic, o které se Troška postaral, se herečka věnovala prováděním po vesnici. Když zavítali nějací turisté, ujala se jich a ochotně jim dělala průvodkyni.

Postava vesnické drbny Marie Kelišové jí sedla vyloženě na tělo, protože Švecová hrála sama sebe. Nepříjemné drzé babce totiž u nich na vsi nic neunikne. Keliška ví o všem, co se kde šustne, funguje tak jako místní zpravodaj.

Jak sama Švecová později řekla, za taková sekernici a drbnu se rozhodně nepovažovala. Herečtí kolegové si ji oblíbili. Často je na natáčení hostila u sebe doma.

„Paní Švecová výborně vařila. Zvala nás, co chvíli na oběd do svojí chalupy, s celým štábem jsme tam vždycky skvěle poobědvali,“ vzpomínal na natáčení Jiří Lábus alias Béďa.

Cesta do Itálie

Poslední díl kultovní trilogie se natáčel v Itálii, kam se osazenstvo Hoštic vypravilo na misi. Známé tváře z Hoštic se vydali dobít velký svět, a ukázat, zač je toho loket.

Představitelka Kelišky se postarala o několik trapasů. Praktická žena si totiž předem připravila zásoby, aby měla jídlo na týdenní pobyt v Itálii. Celý štáb měl samozřejmě zajištěné stravování, ale Švecová nechtěla nic ponechat náhodě.

Pečlivě si připravila zásoby řízků, vařená vejce a jiné lahůdky z klasické české kuchyně. Varovala své kolegy, že k smrti nesnáší mořské plody a nechutná žádnou místní delikatesu.

U jedné společné večeře, která byla inspirací k filmové scéně, si z Marie Troška vystřelil. Řekl jí, že má právě teď na talíři tolik nenáviděné mořské plody.

Kelišová právě tehdy svolila, že ochutná jedno z místních jídel. Představa, že by pozřela něco tak odporného se jí natolik příčilo, že se následně na hotelu pozvracela.

Údajně tehdy utekla ze svého pokoje, následně z hotelu a běhala zmateně po místních ulicích. Nazpět ji přivedla až místní policie, když ji lidé ze štábu nemohli nikde najít.

Další jobovkou bylo, když si Švecová, která už byla, jak víme starší dáma, proto jí to nelze nijak zazlívat, humorně spletla Itálii a Irák. Označila totiž Itálii za nebezpečnou konfliktní oblast. Celá událost byla nakonec spíš humornou historkou.

Kasovní trhák

Výsledný snímek se stal kasovním trhákem. Navštívilo ho 968 992 diváků. V roce 1991 tak ovládnul druhou příčku nejnavštěvovanějších filmů a stal se třetím nejziskovějším snímkem. Vydělal tehdy 13 454 643 korun.

Režisér plánoval čtvrtý díly, ale většina herců mu zemřela, včetně Marie Švecové. Ta navždy odešla 1. září 1991 ve věku 1996 ve věku 87 let.

Zdroje: www.csfd.cz, www.kafe.cz