Jak skutečně vypadala Marie Terezie? Trefili se tvůrci seriálu podobu z mládí?

Nataša Slánská | 28. 11. 2021

"Její postava je spíše větší než průměrná. Před svatbou bývala velice štíhlá, ale četné porody společně se sklony k otylosti ji učinily nesmírně těžkou," napsal o Marii Terezii v roce 1746 pruský hrabě Otto Christoph von Podewils. České královně v té době bylo 29 let a byla matkou 8 dětí, z nichž dvě už oplakala. Od sňatku s Františkem Štěpánem Lotrinským byla v podstatě nepřetržitě těhotná.

Tvůrci životopisného televizního seriálu, jehož první díl byl natočen v roce 2017, proměnu fyzických proporcí panovnice neopomněli zdůraznit. Zatímco v prvním díle mladou Marii Terezii ztvárnila křehká Marie-Luise Stockinger, v pokračování ji vystřídala fortelnější Steffi Reinsperger. Připomeňme si nejprve trailer k úvodnímu filmu:

Zdroj: Youtube

Mladé herečce to velice slušelo, stejně jako to muselo slušet dceři Karla VI., když se vdávala za svou životní lásku Františka Štěpána. Prohlédněme si její portrét, který vznikl v prvních letech jejího manželství:

Trochu při těle, ale pořád krásná

V roce 1746 však už hrabě von Podewils komentuje královninu korpulentní postavu. Zároveň na ní obdivuje "lehkou chůzi a majestátní držení těla", aby vzápětí zkritizoval její styl oblékání: "Její vzhled je elegantní, i když to kazí tím, jak se obléká. Malá anglická sukně jejím křivkám nelichotí."

Celkově ovšem Marie Terezie hraběti zaimponovala. "Má plný, kulatý obličej a krásně tvarované obočí, světlé jako její vlasy, bez jakéhokoli náznaku zrzavé barvy. Její oči jsou velké, živé a zároveň velmi jemné, k čemuž přispívá jejich bledě modrá barva. Její nos je malý, není zakřivený ani vytočený nahoru; ústa má trochu velká, ale docela krásná, zuby bílé, úsměv příjemný... Nelze popřít, že je atraktivní," vylíčil Podewils.

Nešťastná láska Josefa II.: Miloval svou ženu. Isabela k němu ale cítila odpor
Magazín

Nešťastná láska Josefa II.: Miloval svou ženu. Isabela k němu ale cítila odpor

Panovnice tedy před třicátým rokem věku viditelně přibrala na váze, ale na přitažlivosti jí to neubralo. Je možné, že mohla vypadat podobně jako Steffi Reinsperger v televizním filmu?

Zdroj: Youtube

Rakouská herečka má sympatický a hřejivý úsměv, což by odpovídalo popisu pruského hraběte. Od ženy v pozici královny se nicméně očekávala vážnost - možná taková, s jakou Marie Terezie pózovala pro miniaturu v roce 1747:

Smutný závěr života

Když roku 1765 panovnici znenadání zemřel milovaný manžel František Štěpán, začala chřadnout po fyzické i duševní stránce. O dva roky později, ve svých padesáti letech, prodělala neštovice a bylo to s ní tak zlé, že přijala poslední pomazání. Jako zázrakem se nakonec uzdravila, ale její tvář od té doby hyzdily nevzhledné jizvy. Doboví malíři ovšem z respektu k dámě tento detail na jejích portrétech vynechávali.

Marie Terezie však tehdy na svém vzhledu už nijak nelpěla. Beztak byla vdovou, po dalším manželovi netoužila a do konce života nosila jen černé šaty. Zemřela na konci listopadu roku 1780 po těžkém zápalu plic ve věku 63 let.

Zdroje: www.habsburger.net, www.novinky.cz

Tagy František Štěpán Karel VI. Marie Terezie Habsburská Marie-Luise Stockinger Otto Christoph von Podewils