Hrabě Otto Christoph von Podewils, pruský vyslanec u vídeňského dvora, líčil Marii Terezii jako ženu střední výšky s impozantní postavou. Poznamenal, že před četnými těhotenstvími, která přispěla k její korpulentnosti (“ačkoli už téměř nejím ani maso, ani polévku, jenom ovoce a zeleninu“), měla pěknou postavu. Přesto si zachovala ladnou chůzi a majestátní držení těla, což přispívalo k jejímu královskému vzhledu.

Připomeňme si, jak vypadala dle tvůrců oblíbeného seriálu:

Zdroj: Youtube

Jak vypadala mocná panovnice?

Marie Terezie byla popisovaná jako osoba elegantního vzhledu, ačkoli její výběr oblečení byl považovaný za méně lichotivý, a to ještě před smrtí svého milovaného chotě, protože pak už nosila jen černou. Pruský vyslanec kritizoval anglickou sukni s obručí, kterou nosila, protože se domníval, že jí ubírá na přirozené kráse.

Její rysy v obličeji však byly chváleny pro jejich půvab. Měla plný, kulatý obličej s výrazným obočím, které doplňovalo dobře tvarované světlé obočí a vlasy bez jakéhokoli načervenalého odstínu.

Pozoruhodným rysem byly její oči, popisované jako velké, živé a jemné, zvýrazněné bleděmodrou barvou. Měly podmanivý půvab a přitahovaly pozornost a obdiv všech, kdo se s ní setkali. Nos Marie Terezie byl popisovaný jako malý a nebyl zakřivený ani vytočený vzhůru, zatímco její ústa byla o něco větší, byla však považovaná za krásnou. Měla bílé zuby a její úsměv byl údajně příjemný, vyzařující vřelost a přístupnost.

Krása skloubená s inteligencí a šarmem

Císařovna měla dobře tvarovaný krk a hrdlo, což ještě umocňovalo její celkový půvab. Její paže a ruce byly popisované jako nádherné, což naznačovalo vrozenou eleganci jejích gest. Přestože údajně nevěnovala příliš pozornosti své pleti, bylo zaznamenáno, že pleť Marie Terezie měla jasnou barvu, což svědčí o zdravém vzhledu.

Kromě fyzických atributů bylo vyzdvihováno také chování a osobnost Marie Terezie. Její výraz byl popisován jako otevřený a veselý, což odráželo její přístupnou povahu. Její přátelský a půvabný způsob oslovování lidí přispíval k jejímu šarmu a oblíbenosti. Tyto vlastnosti dohromady utvářely její nepopiratelnou přitažlivost a vysloužily jí chválu a obdiv současníků.

Fyzický vzhled Marie Terezie v kombinaci s jejím silným charakterem a politickou prozíravostí upevnily její postavení jako vlivné osobnosti evropských dějin. Její jedinečná kombinace krásy a inteligence zanechala nesmazatelnou stopu v době, v níž vládla. Pravdou je, že ke stáru a hlavně s odchodem svého manžela výrazně zestárla, takže postupně mizela i její krása, kterou jí brala i vážná nemoc. „Stále častěji se ozývala nemoc,“ napsali o Marii Terezii podle Sto plus jedničky Jana Janusová a Otakar Káňa. „Značné potíže jí dělala chůze, otékaly jí nohy, pohybovala se pomalu, pociťovala tlak u srdce a zadýchávala se. Dříve milovala dlouhé procházky nebo projížďky na koni, nyní se toho musela vzdát.“

Zdroje: www.habsburger.net, www.novinky.cz, www.stoplusjednicka.cz