Ve filmu Marii Terezii hrála krásná mladá rakouská herečka, která však nebyla vzhledem skutečné panovnice vůbec podobná. Jak je známo, císařovna – kromě své rodiny – nade vše milovala jídlo, což se jí po smrti jejího drahého manžela stalo osudným.

Milovala jídlo a svou rodinu. Co víc?

Její láska k jídlu byla neovladatelná. Často se přejídala, neuměla si pomoci a na rady lékařů nedbala. Až poté, co jí její osobní lékař Gerad van Swieten dopřál názornou ukázku. Nechal přinést kbelík a vyklopil do něj vždy takovou porci jídla, které za den zkonzumovala, zalil ji pivem, likérem a kávou. To byla demonstrace toho, co měla v žaludku. Až pak se Marie Terezie začala trochu hlídat, ale moc jí to nepomohlo.

Po padesátce byla už tak tlustá, že nemohla chodit a do svých komnat jezdila výtahem. S její tloušťkou přišly i další nemoci – měla vysoký krevní tlak a plicní obstrukci s rozedmou plic, jedna plíce jí vůbec nefungovala.

To ale nemění nic na tom, že jako mladá byla krásná. Ani její manžel nebyl ošklivý, spíše naopak, dnešní ženy by se z ně posadily na zadek. A to se podepsalo i na jejich dětech, zejména na synovi Leopoldovi. Přesvědčte se sami:

Zdroj: Youtube

Krása byla v rodině

Při pohledu do oživlé tváře Marie Terezie musíme uznat, že byla nádherná, evidentně po matce. Tvář a život císařovny Svaté říše římské, manželky a císařovny císaře Františka I. matky francouzské královny Marie Antoinetty a matky císaře Svaté říše římské Josefa II., ukazuje její nelichotivou proměnu během života.

Ve videu vidíme i tvář jejího otce císaře Karla VI. a matky, Alžběty Kristýny Brunšvicko-Wolfenbüttelské, stejně jako jejího syna Leopolda II.

A co další děti?

Všechny děti Marie Terezie známe s úspěšného seriálu České televize. První dítě Marie Terezie, dcera Marie Alžběta (1737-1740), zemřela ještě jako malé dítě, takže nejstarší z přeživších dětí byla Marie Anna. Ta však byla skutečnou intelektuálkou a byla povahově velmi podobná spíše svému otci. Navíc nebyla nijak krásná a trpěla deformací hrudního koše. I proto byla jednou z těch dvou dcer, které se neprovdaly. Zůstala s matkou až do její smrti v roce 1780 a poté žila v klášteře.

I třetí dcera, Marie Karolina, zemřela v dětském věku. A až po ní se narodil manželům jejich první, dlouho očekávaný syn, Josef, pozdější císař a nástupce Marie Terezie a vládce habsburské monarchie. I on byl poměrně fešák a velký milovník a podporovatel umění.

Marie Kristýna byla nejoblíbenější dcerou Marie Terezie, proto jen jí umožnila vdát se z lásky. To jí ale nevysloužilo příliš popularity mezi ostatními sourozenci, takže ji neměli moc rádi.

Nejkrásnější dcerou byla nesporně dle dobových pramenů Marie Alžběta. I proto si do ní její matka promítala nejvíce své sňatkové mocenské intriky. Ale bohužel se Marie Alžběta nakazila neštovicemi a ty její krásu navždy vzaly. I ona zůstala neprovdaná a z velkých plánů sešlo. To se odrazilo i na jejím chování a povaze.

I další chlapec, Karel Josef, byl matčiným oblíbencem, byl inteligentní a velmi sympatický, ale i jeho život skončil v pouhých 16 letech. I on zemřel na epidemii neštovic v rodině.

Rozhodná a rázná Marie Amálie byla jediná, kdo se nebál své matce postavit. Nikdy jí její sňatkové intriky neodpustila a jejich vztah byl chladný.

Třetí syn Petr Leopold se po smrti bratra Josefa stal jeho nástupcem na císařském trůně, i když jen na dva roky. A to byl skutečný fešák, jak vidíte ve videu.

Další dcery, po sobě narozené Marie Karolína a Johanna, obě zemřely. První po porodu, druhá opět na neštovice ve 12 letech, stejně jako Marie Josefa, která zemřela krátce předtím, než se měla provdat za neapolského korunního prince.

Další dcera, Marie Karolína, se stala kontroverzní královnou Neapole a Sicílie. Šla ve stopách své matky a porodila celkem osmnáct dětí.

Syn Ferdinand Karel Antonín ničím nevynikal, na rozdíl od další narozené dcery, Marie Antonie, řečené Marie Antoinetty, která se stala francouzskou královnou a skončila pod gilotinou.

I poslední, 16. narozený syn, Maxmilián František, byl nemocný a svůj život zasvětil církvi.

Který z potomků Marie Terezie vám nejvíce učaroval?

Zdroje: www1.pluska.sk, www.habsburger.net