Záhada Krále Slunce: Věrná, zbožná žena Ludvíkovi XIV. porodila černé dítě

Setkání na Bažantím ostrově, červen 1660; Marie Terezie je vydána Francouzům a její manžel v zastoupení Ludvík XIV.

Setkání na Bažantím ostrově, červen 1660; Marie Terezie je vydána Francouzům a její manžel v zastoupení Ludvík XIV.

Foto: Jacques Laumosnier / Creative Commons, volné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Marie Terezie Španělská (10. září 1638 - 30. července 1683) byla rodem španělská a portugalská infantka (do roku 1640) a arcivévodkyně rakouská jako členka španělské větve habsburského rodu a sňatkem královna francouzská a navarrská. Patřila ke španělské větvi habsburského rodu a nejvíce je známá jako žena, která se smířila s tím, že byla provdána za svého bratrance, byla věrná svému nevěrnému manželovi, vyrovnaná tváří v tvář obviněním a zuřivě chránila své děti.

Sňatek Marie Terezie s králem Ludvíkem XIV. v roce 1660, jejím dvojnásobným bratrancem z prvního kolena, byl uzavřen s cílem ukončit vleklou válku mezi Francií a Španělskem. Panovnice byla proslulá svou ctností a zbožností, přestože pět z jejích šesti dětí zemřelo v raném dětství. Historie ji často vidí jako ubohou královnu, a to nejen díky záletnému manželovi, ale i proto, že byla dvorem často zanedbávána.

Infantka Marie Tereza Španělská.Infantka Marie Tereza Španělská.Zdroj: Diego Velázquez / Creative Commons, volné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Neměla na francouzském dvoře nebo ve vládě žádný politický vliv. Zemřela ve 44 letech na komplikace způsobené abscesem na ruce. Když se král Ludvík XIV. dozvěděl o smrti své ženy, netruchlil, ale místo toho údajně prohlásil: "To je poprvé, co mi způsobila nějaké starosti".

Na jejich svazek se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Kruté následky z dětství

Marie Terezie Španělská se narodila Filipu IV. Španělskému a Alžbětě Francouzské, která však zemřela, když bylo Marii Terezii pouhých šest let a o dva roky později ji následoval i její o dva roky starší bratr. Ten byl již v té době zasnouben se svou sestřenicí Marianou Rakouskou. Filip a Mariana se tedy vzali, aby byl královský rod zachován. Marie Španělská tak prožila velmi osamělé dětství, protože nevlastní matka se o ni nezajímala.

Marie Tereza Španělská.Marie Tereza Španělská.Zdroj: Jean Nocret / Creative Commons, volné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Mezitím ale vypukla válka mezi Španělskem a Francií, katolíků s protestanty. I když třicetiletá válka skončila, konflikt mezi oběma zeměmi nadále trval. Proto se rozhodly uzavřít mír, a jak jinak než sňatkem. Byla navržena unie mezi Habsburky a Bourbony, takže si Marie Terezie vzala francouzského krále Ludvíka XIV., který byli jejím dvojnásobným bratrancem z prvního kolena. Podle pyrenejské smlouvy se Marie Terezie musela před sňatkem vzdát všech nároků na španělský trůn, ale na oplátku měla obdržet peněžní vyrovnání, které však nikdy nebylo vyplaceno.

Maorka z Moretu

Černá princezna na dvoře Ludvíka XIV.: Záhadu královské dcery vědci stále řeší

Král Slunce a ženských srdcí

Brzy po svatbě začal mít Ludvík XIV. pletky s jinými ženami a neštítil se ani prezentovat oficiálními milenkami. Marie Terezie se uzavřela ještě více do sebe, byla plachá, trpělivá, naivní a sladkobolná. Držela se stranou společenských intrik francouzského dvora a spřátelila se se svou tchyní Annou Rakouskou, s níž se začaly velmi intenzivně věnovat víře.

Ale i navzdory její zbožnosti a věrnosti králi se o ní říkalo na francouzském dvoře, že má nemanželské černé dítě. Nejednalo se však o dítě tmavé pleti, ale zřejmě o dítě, které se narodilo přidušené a ze stejného důvodu i zemřelo. Tak se stalo, že se objevila v análech benediktinská jeptiška Louise Marie Thérèse, "černá jeptiška z Moretu".

Marie Tereza a její syn.Marie Tereza a její syn.Zdroj: Charles Beaubrun / Creative Commons, volné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Marie Terezie se o vládu nezajímala, šlo jí jen o dobré vzdělání jejího syna. Rovněž se jí ale připisuje, že zavedla na francouzský dvůr a později do celého království čokoládu, jelikož v důsledku španělského dobytí Aztécké říše bylo do Evropy zavedeno kakao. Sama čokoládu velmi milovala - byl to asi její jediný "hřích". Zemřela ve věku 44 let na komplikace spojené s abscesem.

Zdroje:

fampeople.comwww.creativehistorian.co.ukwww.ancient-origins.neten.wikipedia.org/wiki/Maria_Theresa_of_Spain