Narodila se 1. června 1926 v Los Angeles a později se stala ikonou amerického filmu a sexuálním symbolem padesátých let. Její životní cesta však nebyla snadná. Po matčině častém pobytu v psychiatrických zařízeních se ještě jako malá holčička střídavě přesouvala mezi dvanácti pěstounskými rodinami, a dokonce i sirotčincem. V roce 1942, ve svých šestnácti letech, se provdala za svého kolegu z letecké továrny, ale manželství se rozpadlo po druhé světové válce.

První kariérní krůčky

V roce 1944 se setkala s fotografem Davidem Conoverem, který v ní viděl velký potenciál. Krátce na to se kráska stala modelkou a už dva roky na to podepsala smlouvu s filmovým studiem Twentieth Century-Fox. Studio ji ale nakonec propustilo, neboť tvůrcům připadalo, že je začínající herečka příliš stydlivá a pro práci před kamerou se nehodí. Mladá dívka se svého snu ale nevzdala a začala na sobě pracovat.

Vycházející hvězda

V roce 1950 získala herečka malou, ale pozoruhodnou roli ve filmu Asfaltová džungle, což jí přineslo lavinu fanouškovské pošty. Další významný úspěch přišel s rolí ve filmu Vše o Evě. Po sérii filmů jako Love Nest a Niagara se dostala na vrchol slávy. Své postavení sexuálního symbolu utužila hlavními rolemi ve filmech Páni mají radši blondýnky a Jak si vzít milionáře. V roce 1954 se provdala za baseballovou hvězdu Joe DiMaggia, ale manželství trvalo méně než rok.

Kariérní změny a osobní problémy

Kráska studovala v Actors' Studio v New Yorku, kde se začala ukazovat jako talentovaná komediální herečka. V roce 1956 se provdala za dramatika Arthura Millera a krátce na to se stáhla z filmování. Její poslední dokončený film s názvem Mustangové pro ni napsal speciálně Miller, ale jejich manželství se během natáčení rozpadlo. Už tušíte, o koho se jedná?

Tragický konec

V roce 1962 začala v té době už světoznámá herečka natáčet komedii Něco musí prasknout. V květnu toho roku zpívala „Happy Birthday” prezidentu Johnu F. Kennedymu, s nímž měla údajně aféru. V červnu byla z filmu Něco musí prasknout kvůli časté absenci a pozdním příchodům vyhozena, a ačkoli ji později tvůrci znovu najali, práce nebyla nikdy obnovena. Po několika měsících jako téměř samotářka zemřela nešťastná kráska 5. srpna 1962 na předávkování prášky na spaní. Její smrt byla označena za „pravděpodobnou sebevraždu”. Dodnes je ale opředena velkým tajemstvím a rojí se kolem ní celá řada konspiračních teorií.

Pokud jste tipovali, že je řeč o herečce Marilyn Monroe, tak jsme měli pravdu. Monroe, která se stala jednou z největších sexuálních ikon své doby, po sobě zanechala komplikované dědictví. Její obraz „hloupé blondýnky” byl pečlivě vytvořeným aktem, který však často maskoval její skutečné herecké schopnosti a podnikatelský důvtip. Její život byl poznamenán osobními boji a tragédiemi. Marilyn Monroe zůstává dodnes symbolem americké kultury, připomínkou zlomové éry Hollywoodu a předmětem obdivu i spekulací.

Zdroje: wikipedia.org, britannica.com, people.com