Princezna Růženka 

Všichni si ji pamatujeme v roli princezny Růženky z klasické české pohádky Jak se budí princezny. Dnes již 63 letá postarší dáma ale nemá s filmovým plátnem takřka nic společného.

Zaměstnává ji loutkoherectví a prostředí nemocnic. Právě sem chodí kdysi slavná princezna Růženka rozveselovat nemocné děti. Sama se o stará o čtyři vlastní potomky, díky kterým je dnes už sedminásobnou babičkou. 

Jako mladá se vytrvale snažila dostat na pražskou DAMU. U přijímacích zkoušek ale třikrát pohořela a přijatá byla až na počtvrté. Tehdy byla v osmém měsíci tehotenství. 

„Zkoušky jsem dělala v červnu a Šimonek se narodil v červenci, takže jsem byla v 8. měsíci. Teď už se to tak neskrývá, teď už člověk přijde a prostě je těhotný, ale já se to snažila zamaskovat pod tričkem,“ uvedla herečka. 

A dodala: „Měla jsem větší prsa, takže jsem spustila triko a dělala jsem dokonce pohybovky u Ctibora Turby. On potom říkal: ,No vidíte, i tlustá ženská se může umět hejbat!“

Poznáte ji?

Dnes se kromě loutkoherectví věnuje také režii, dabingu a hudbě. Ve volném čase pak se svým spolkem Loutky v nemocnici, který před 15 lety založila, navštěvuje dětské pacienty v nemocnicích, ale také lidi v hospicech. 

Působila však také jako dramaturgyně, scénáristka, režisérka a moderátorka v Rádiu Limonádový Joe. Role princezny Růženky v pohádce Jak se budí princezny ale nebyla její první. 

Na filmovém plátně se poprvé objevila již v roce 1974, když jí bylo pouhých 15 let. Tehdy ji režisér Karel Kachyňa obsadil do filmu Robinsonka. V něm herečka ztvárnila roli Madi Budilové

Objevila se také v menší roli ve filmu Krakonoš a lyžníci a oslovená byla i režisérem Jiřím Menzelem, aby si zahrála ve filmu Vesničko má, středisková. Roli však nakonec nedostala kvůli ekzému v obličeji, se kterým se jako mladá potýkala. 

Kdysi slavná princezna Růženka je dnes také autorkou dětských knížek. Její prvotinou byla kniha Roches a Bžunda, která vyšla v roce 2002. V roce 2021 pak vydala knihu Kabát a kabelka.

ROCHES A BŽUNDA:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv se dnes filmovému herectví již nevěnuje, jako Růženku v pohádce Jak se budí princezny si ji všichni už navždy budeme pamatovat. Víte, o kom zde byla řeč? Pokud jste tipovali Marku Míkovou, rozhodně si zasloužíte pochvalu. 

Zdroje: www.csfd.cz, www.novinky.cz, www.cbdb.cz