Smutný osud Markéty z Valois: Svatba bez lásky plná krve byl jen začátek

Markéta z Valois a Honoré d'Urfé

Markéta z Valois a Honoré d'Urfé

Foto: Neznámý / Creative Commons / Veřejné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Manželství Markéty z Valois bylo nešťastné a bez lásky. Její svatbu navíc doprovázel jeden z nejkrvavějších masakrů v dějinách, známý jako Bartolomějská noc. Kvůli náboženskému sporu mezi hugenoty a katolíky, jejichž vztahy měly být původně tímto manželským svazkem uklidněny, zemřelo více než 20 tisíc lidí.

Markétin otec zemřel, když jí bylo pouhých 6 let. Francouzským králem se tak stal její bratr, tehdy teprve desetiletý Karel IX. Ten byl však plně ovládaný jejich matkou Kateřinou Medicejskou, zapřisáhlou katoličkou. Doba byla o to náročnější, jelikož znovu propukala náboženská válka mezi léta znepřátelenými katolíky a hugenoty. Tento svár měl být zanedlouho vyřešen násilnou cestou. (Zdroj: royal-history.sweb.cz)

Pinterest

Vyhlášená kráska

Markéta z Valois byla jedna z nejkrásnějších dívek u královského dvora. O nápadníky neměla nouzi, a dokonce se tradovalo, že měla za milence svého druhého bratra, Jindřicha. Markétinou životní láskou byl katolický vévoda Jindřich de Guise, se kterým ji však nikdy nebylo umožněno být. Když se o její lásce dozvěděli matka s bratrem, údajně se báli ohrožení svého postavení tak moc, že jí zbili do bezvědomí. Kateřina na nic nečekala a rozhodla, že jí musí co nejdříve najít vhodného ženicha.

Sňatek z rozumu i strachu

V úvahu přicházelo několik ženichů, jedním z nich byl například král Filip II don Carlos, tohoto však Markétina matka zavrhla a rozhodla se svou dceru, přezdívanou Margot, nakonec provdat za Jindřicha Navarského.

Král Francis I a jeho sestra Margareta Navarská, olej na plátně od Nicaise de KeyseraKrál Francis I a jeho sestra Margareta Navarská, olej na plátně od Nicaise de KeyseraZdroj: JoJan - Self-photographed / Creative Commons / Public Domain, https://creativecommons.org/publicdom

Její volba byla velmi překvapivá, jelikož Jindřich byl hugenot. Původně to měla být skvělá příležitost ke spřátelení znesvářených rodů, nakonec však Kateřina svým rozhodnutím podnítila jeden z největších masakrů v dějinách. Co se Markéty týče, tak ta nadšená nebyla, milovala jiného muže a Jindřich se jí nelíbil. Nakonec se však podvolila.

Prokletá svatba

Svatba byla naplánovaná na 18. srpna 1572 a už od začátku byla provázená mnoha problémy. Měla se konat v katedrále Notre-Dame a doprovázet ji měla katolické mše. To Jindřich jako zatvrzelý hugenot zamítl, a tak se obřad konal na schodech před katedrálou. Na otázku, zda si ho chce Markéta vzít, mladá šlechtična nechtěla odpovědět. Bratr král, stojící opodál, to však nevydržel a zatahal ji za vlasy, načež Markéta přikývla.

Svatby ve středověku

Svatby ve středověku: Ponižující rituál před obřadem a potupná svatební noc

Po svatbě, ještě během oslav v noci z 23. na 24. srpna, proběhl jeden z nejkrvavějších náboženských střetů historie, tzv. Bartolomějská noc.  Ve Francii bylo katolíky povražděno více než 20 tisíc hugenotů. Původně mělo jít o vyvraždění jen několika hlavních vůdců, akce se však zvrtla a masakr nakonec trval další tři dny. Sám Jindřich unikl jen o vlásek a byl donucen přestoupit ke katolictví.

Manželství, obezita a rozvod

Samotné manželství Markéty a Jindřicha rozhodně nebylo šťastné. Nikdy si k sobě nenašli cestu a oba byli známí svými četnými zálety. Od svého manžela Markéta přesto údajně dostávala spoustu šperků, drahých látek na šaty a podobných honosných darů.

Markéta z ValoisMarkéta z ValoisZdroj: Anonym / Creative Commons / Veřejné dílo, https://creativecommons.org/publicdomain/

Během jejich manželství se pozice na trůnu obměnily a 2. srpna 1589 byl trůn odkázán bratrem Markéty, Jindřichem III. (který nastoupil po Karlu IX.) právě Jindřichu Navarskému. Markéta se tak stala královnou Francie. Mezitím žila na zámku Ussonu a postupně si kvůli příbytku na váze vysloužila přezdívku „tlustá Margot“. Zde také sepisovala své „Paměti“.

Jindřich Navarský během této doby požádal o rozvod načež se rozhodl znovu oženit. Tentokrát s Marií Medicejskou. Markétě pak udělil titul vévodkyně z Valois. Překvapivě spolu obě ženy začaly vycházet, a to natolik, že se Markéta starala o Mariiny děti a později dokonce i o děti Jindřichových milenek. Sama děti kvůli své údajné neplodnosti mít nemohla. Francouzská vévodkyně nakonec svého bývalého muže přežila o pět let. (Zdroj: zena-in.cz)