První popravená americká žena: veřejné ponížení ani trest si Mary nezasloužila

Lenka Samuely | 13. 12. 2020

Bylo horké červencové odpoledne a odsouzení byli vedeni směrem k dřevěné konstrukci. Minuli předkopané hroby a hromadu beden, které jim poslouží jako rakve, a vyšplhali po schodech dřevěné šibenice, jež byla postavena přes noc. Seřadili se na plošině, kat jim nasadil kapuce a nad hlavami se jim zahoupaly smyčky. Tři muži a jedna žena byli shledáni vinnými ze spiknutí při atentátu na prezidenta Abrahama Lincolna.  

Ta žena se jmenovala Mary Surratt a vlastnila tavernu v Surrattsville (nyní Clinton) v Marylandu. Po smrti manžela se přestěhovala do svého domu ve Washingtonu a kvůli finančním potížím jej přeměnila na penzion, který se nacházel jen pár kroků od Fordova divadla, kde byl zavražděn Lincoln. Právě tento penzion sloužil jako místo, kde se skupina příznivců Konfederace, včetně Johna Wilkese Bootha, scházela s cílem zavraždit prezidenta.

Přestože Mary neměla s atentátem nic společného, blízké přátelství s hercem a vrahem Johnem Wilkesem Boothem nedalo porotě na výběr. Stala se prostředníkem mezi ním a Johnem M. Lloydem, jedním z jejích nájemníků, kterému předala Boothův balíček obsahující dalekohled. Tu samou noc, co byl prezident zavražděn policisté Mary zatkli a následující měsíc absolvovala s dalšími spiklenci vojenský soudní proces. Její situaci zhoršily Lloydovy výpovědi, jež na Mary prozradily, že měla údajně připravené střelné zbraně... (Zdroj: www.wikipedie.org, wiki, Mary Surratt)

Mnoho lidí očekávalo, že prezident Andrew Johnson Mary omilostní. Do té doby nebyla nikdy ve Spojených Státech oběšena žena a Maryina vina nebyla navíc ani tak výrazná. Poprava byla odložena až na odpoledne a vojáci byli rozmístěni na každém bloku mezi Bílým domem a popravištěm Fort McNair, aby předali očekávanou milost. Ale rozkaz nikdy nepřišel. "Každý loajální Američan má pocit, že smrt pana Lincolna není jen národní, ale i osobní úmrtí," napsal Washington Daily Morning Chronicle. "A každý je do jisté míry ovládán pomstychtivým pocitem." (Zdroj: www.washingtonpost.com, místní, červenec, 2015)

Abraham Lincoln: Bojovník za jednotnou Unii, který předpověděl svou smrt
Publicistika

Abraham Lincoln: Bojovník za jednotnou Unii, který předpověděl svou smrt

Od té doby, co byla Mary popravena, byla v okolí Fort McNair hlášena četná pozorování jejího ducha a další podivné události. Postava v černém a s kapucí na hlavě, se svázanýma rukama a nohama, jako je to vidět na snímcích z dob popravy, plula po ulici a několik dětí vojáků nahlásilo „dámu v černém“, která si s nimi hraje.

Tagy Abraham Lincoln Bílý dům Fordovo divadlo John Wilkes Booth Mary Surratt Maryland USA Washington, D.C. Wikipedie