Obdobné strukturovité nálezy, které se jeví jako květy, jsou čas od času na Marsu nalezeny. Poprvé se tak stalo v roce 2013, a naposledy pak začátkem letošního roku. Mezitím byly obdobné zajímavé útvary vyfotografovány i jinými rovery, například roverem Spirit.

Rover Curiosity počátkem letošního roku vyfotil zvláštní snímek, na němž bylo něco, co vypadalo jako květina. Jak uvedl deník SciTech Daily, i když objekt vypadal jako květina, jednalo se ve skutečnosti o minerální útvar s jemnými strukturami tvořenými minerály vysráženými z vody. Poslední kuriózní nález Curiosity je ale ještě výjimečnější.

Na video se podívejte tady:

Zdroj: Youtube

Lidské prsty?

Jak se ukázalo, na Marsu existují skalní útvary nejrůznějších tvarů. Vozítko Curiosity nyní spatřilo zajímavý skalní útvar v podobě prstů, jak uvedla Laboratoř proudového pohonu NASA v jižní Kalifornii. Útvar byl zachycen kamerou MastCam dne 15. května 2022 během svého 3474. marťanského dne, známého také jako sol.

Na tvaru tohoto záhadného objektu se jistě podílela voda, což je velmi důležité. Skalní útvar zřejmě vznikl tak, že podzemní voda v dávné minulosti prosakovala skrz horniny a časem na ně ukládala minerální tmel. Poté, když byla po mnoha letech hornina vystavena atmosféře, vítr erodoval měkčí materiál kolem cementované části. Prsty se přitom nacházejí na 5000 m vysoké hoře zvané Mount Sharp, kam rover stoupá od roku 2004.

Rovery pomalu odkrývají historii rudé planety

Vozítko Curiosity, které přistálo na Marsu v srpnu roku 2012, sestrojila JPL NASA, ale kamerami jej vybavila společnost Mail Space Science System ze San Diega. V uplynulých letech učinilo vozítko Curiosity významné objevy, které obohatily poznatky vědecké komunity.

Curiosity postupně prozkoumává nová území a v současné době je jeho poloha v kráteru Gale. Společnost NASA přitom pracuje soustavně na interaktivní mapě, která lidem umožňuje sledovat cestu, jíž rover za deset let urazil a jak velké území zmapoval.

Co se podrobněji dozvíme o prstové formaci, si musíme ještě počkat.

Zdroje:

photojournal.jpl.nasa.gov, www.sciencetimes.com, www.nasa.gov