Fotografii skalních útvarů uveřejnil na Twitteru Institut SETI, organizace zabývající se hledáním mimozemské inteligence. Snímek pořízený 15. května byl zachycen jednou z kamer roveru a následně přenesen na Zemi.

Podivné věže na Marsu

Na první pohled působí podivné vertikální útvary téměř organicky, jako by byly vyrobeny ze dřeva. Zájem některých pozorovatelů možná vzbudila i skutečnost, že snímek sdílel právě věhlasný Institut SETI.

Jakýkoli organický nebo mimozemský původ však institut ve svém tweetu rychle odmítl.

"Je to jen další skvělý kámen v kráteru Gale na Marsu," uvedla organizace. "Hroty jsou s největší pravděpodobností stmelené výplně dávných zlomů v sedimentární hornině. Zbytek skály byl tvořen měkčím materiálem a byl erodován."

Eroze je dobře zdokumentovaný jev, který způsobuje jakési opotřebení stávajícího povrchu vlivem přírodním procesů. Na Zemi může být eroze způsobena celou řadou pochodů, jako jsou například déšť, tekoucí voda, působení ledu či vliv povětrnostních podmínek.

Na Marsu jsou sice přírodní vlivy omezeny tím, že zde chybí tekoucí vodu, zato větru je tu dostatek.

Podrobná analýza tajemných věží

Vědci již dříve zdokumentovali, jak erozní větry na Rudé planetě vytvořily přírodní útvary, jako jsou údolní systémy, díky tomu, že špatně stmelený povrchový materiál byl snadno odfouknut. Nyní zkoumají, jak objevené "věže" drží pohromadě.

Zdroj: Youtube

Eroze může také vytvářet menší nebo složitější struktury. Začátkem tohoto roku NASA sdílela fotografii jiného zvláštního skalního útvaru, který vypadal jako květina.

Skalní útvar, který byl rovněž vyfotografován přístrojem Curiosity a zveřejněn 9. března, je menší než haléř a má několik přívěsků vyčnívajících ven.

"Ačkoli by to byl významný objev, kdyby tato hornina byla skutečně zkamenělou starobylou marťanskou květinou, existují i méně efektní - a v současnosti preferovaná - vysvětlení její neobvyklé struktury," uvedla vesmírná agentura v online příspěvku.

Předpokládá se, že struktura květu vznikla tak, že se minerály ukládaly do existující horniny vodou, která v určitém okamžiku prosákla do puklin. Vznikla tak tvrdá struktura, která zůstane zachována i v případě, že je vnější hornina erodována.

Tímto způsobem se dle vědců pravděpodobně vytvořily a následně i zachovaly již zmíněné věže.

Zdroje:

www.sciencealert.com

www.dailymail.co.uk

nationworldnews.com