Jaké zvuky uslyšíte na Marsu? Jsou pozoruhodné. Poslechněte si záznam NASA

Lenka Samuely | 22. 6. 2022

Co se děje na Marsu a jaká je jeho atmosféra? Na to se snaží odpovědět vědci již několik let. Pomáhá jím s tím vozítko Perseverance neboli Vytrvalost, jež je součástí mise Mars 2020 americké agentury NASA. Nyní zachytilo speciální zvuky.

Perseverance nese sedm přístrojů, 23 kamer, dva mikrofony a autonomní minivrtulník s názvem Ingenuity. Právě ten byl vůbec prvním strojem, který se na jiné planetě odlepil od jejího povrchu. Mars má totiž jinou atmosféru než Země. Je velmi řídká a má tlak jako je zhruba ve 30 km výšce nad zemským povrchem.

Odhalit její tajemství pomáhají i nedávno zveřejněné ruchy, jež vozítko nahrálo. Jde především o záznam mechanického pohybu Perseverance, odfoukávání prachu ze zkoumaného materiálu a rotorů minivrtulníku. V pozadí jde slyšet i slabý vítr.

Mars zvuky

Celkově lze konstatovat, že v oblasti kráteru Jezero, kde rover pracuje, je ticho a zvuk se zde pohybuje pomaleji, než na Zemi. Zatímco u nás dosahuje rychlosti 343 metrů za sekundu, na Rudé planetě putuje pouze 240 metrů za sekundu.

Čínští vědci říkají, že možná detekovali signál od mimozemské inteligence
Magazín

Čínští vědci říkají, že možná detekovali signál od mimozemské inteligence

Vědci zároveň zjistili, že kdyby jste na Marsu stáli a zpívali, člověk vzdálený 8 metrů by vás neslyšel. Intenzita zvuku totiž klesá 8krát rychleji než na Zemi. Mechanické vlnění s vysokou frekvencí ještě rychleji.

Zvuky pomáhají vědě

Mezinárodní tým odborníků předpokládal, že řídká a chladná atmosféra Marsu tvořená oxidem uhličitým akustiku nějakým způsobem ovlivňuje. Nebylo však zcela jasné jak. Nově zachycené zvuky tak poskytly průlomové informace o změnách tlaků produkovaných turbulencemi v atmosféře a o větru na rudé planetě.

Co by se stalo se Zemí, kdyby asteroid zničil některou z planet naší soustavy?
Magazín

Co by se stalo se Zemí, kdyby asteroid zničil některou z planet naší soustavy?

Zároveň také skrze ně mohou sledovat, jak samotné vozítko funguje. „Kdybych podobné ruchy slyšel během řízení auta, raději bych zastavil." říká Dave Gruel z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně. „Na Marsu ale symbolizují, že je vše v pořádku. Mikrofony nám tak mohou pomoci odhalit drobné potíže přístroje."

Zdroj: Youtube

Dva speciální mikrofony si během dalších měsíců neodpočinou. „Na Marsu se blíží podzim, a tedy období vyššího tlaku. To znamená, že akustika se bude opět chovat trochu jinak," říká Baptiste Chide z Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku. Planeta by měla být hlučnější. „Zvuky nám poskytnou více informarmací o nadpozemském vzduchu a počasí."

Zdroj:

www.nasa.gov, www.sciencemag.cz

Tagy Mars Národní laboratoř Los Alamos NASA Nové Mexiko Země