Perseverance nese sedm přístrojů, 23 kamer, dva mikrofony a autonomní minivrtulník s názvem Ingenuity. Právě ten byl vůbec prvním strojem, který se na jiné planetě odlepil od jejího povrchu. Mars má totiž jinou atmosféru než Země. Je velmi řídká a má tlak jako je zhruba ve 30 km výšce nad zemským povrchem.

Odhalit její tajemství pomáhají i nedávno zveřejněné ruchy, jež vozítko nahrálo. Jde především o záznam mechanického pohybu Perseverance, odfoukávání prachu ze zkoumaného materiálu a rotorů minivrtulníku. V pozadí jde slyšet i slabý vítr.

Mars zvuky

Celkově lze konstatovat, že v oblasti kráteru Jezero, kde rover pracuje, je ticho a zvuk se zde pohybuje pomaleji, než na Zemi. Zatímco u nás dosahuje rychlosti 343 metrů za sekundu, na Rudé planetě putuje pouze 240 metrů za sekundu.

Vědci zároveň zjistili, že kdyby jste na Marsu stáli a zpívali, člověk vzdálený 8 metrů by vás neslyšel. Intenzita zvuku totiž klesá 8krát rychleji než na Zemi. Mechanické vlnění s vysokou frekvencí ještě rychleji.

Zvuky pomáhají vědě

Mezinárodní tým odborníků předpokládal, že řídká a chladná atmosféra Marsu tvořená oxidem uhličitým akustiku nějakým způsobem ovlivňuje. Nebylo však zcela jasné jak. Nově zachycené zvuky tak poskytly průlomové informace o změnách tlaků produkovaných turbulencemi v atmosféře a o větru na rudé planetě.

Zároveň také skrze ně mohou sledovat, jak samotné vozítko funguje. „Kdybych podobné ruchy slyšel během řízení auta, raději bych zastavil." říká Dave Gruel z Laboratoře tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně. „Na Marsu ale symbolizují, že je vše v pořádku. Mikrofony nám tak mohou pomoci odhalit drobné potíže přístroje."

Zdroj: Youtube

Dva speciální mikrofony si během dalších měsíců neodpočinou. „Na Marsu se blíží podzim, a tedy období vyššího tlaku. To znamená, že akustika se bude opět chovat trochu jinak," říká Baptiste Chide z Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku. Planeta by měla být hlučnější. „Zvuky nám poskytnou více informarmací o nadpozemském vzduchu a počasí."

Zdroj:

www.nasa.gov, www.sciencemag.cz