Marta Čepičková: Gottwaldově dceři komunisté popravili lásku a ji zneužili

Lenka Samuely | 1. 12. 2020

Marta Gottwaldová se svým rodičům narodila ještě za svobodna. Žili totiž spolu už několik let na hromádce a spojoval je společný osud. Oba Martini rodiče, matka i budoucí prezident totiž pocházeli z chudé rodiny sedláka a pro svou dceru naplánovali hvězdný život.  

Marta pečlivě studovala gymnázium, maturovala v Moskvě, kde také vystudovala historii. To byl její otec už tři roky prvním dělnickým prezidentem a její úspěšná kariéra se mohla naplno rozjet. Láska ale na sebe nenechala dlouho čekat a Marta se vdala za jugoslávského komunistu Djurdjevice, jemuž porodila dceru Martu, kterou přezdívali podle knížky Hýta a Batul Batula.

Nejdříve pracovala jako redaktorka, v roce 1946 ale byla už oficiálně vedena jako tisková atašé československého velvyslanectví v Jugoslávii. Manželství nevydrželo. Kam zmizel její první manžel a proč jejich vztah krachl? To je stále záhadou. Poté žila nějaký čas s československým komunistickým funkcionářem židovského původu Bedřichem Geminderem, který byl v procesu se Slánským odsouzen k trestu smrti a popraven.

Pak potkala Alexeje Čepičku. Bývalého vězně z koncentračních táborů Osvětim a Buchenwald, nyní předsedu MNV v Kroměříži. Její matce se mládenec s plnými rty ihned zalíbil a svatba na sebe nenechala dlouho čekat. Alexeje náhlé příbuzenství s prezidentem vystřelilo do nebes a "polochtalo" mu ego. V letech 1947–1956 zastával vysoké stranické i státní funkce. Od 3. prosince 1947 byl ministrem vnitřního obchodu v první vládě Klementa Gottwalda, poté se stal ministrem spravedlnosti a ministrem národní obrany. Mimo jiné byl také náměstkem předsedy vlády. Marta nezůstala pozadu a až do politického pádu svého muže byla přednostkou odboru tzv. evropských lidových demokracií. Také si mezitím "odskočila" na dvě mateřské dovolené. Čepičkovi porodila dcery Alenu a Klementu.

Svému muži stála stále po boku i přesto, že se stával symbolem komunistické zvůle. Vybavil likvidaci klášterů, mnišských řádů a osobně řídil politické procesy s odpůrci komunistů. Hvězda celé Čepičkovy rodiny začala dohasínat, když v roce 1953 prezident Gottwald zemřel. O tři roky později následoval strmý politický pád dolů, když byl Alexej odvolán ze všech stranických funkcí.

Jak umíral Gottwald: Na syfilis, kvůli Stalinově pohřbu a dusném ovzduší strachu
Publicistika

Jak umíral Gottwald: Na syfilis, kvůli Stalinově pohřbu a dusném ovzduší strachu

Marta byla "uklizena" do nakladatelství Orbis, kde se stala redaktorkou pro cizinu vydávaného časopisu Československo v obrazech. Posledním "hřebíčkem do rakve" byl rok 1963, kdy jejího manžela vyloučili z komunistické strany za činy, kterých se dopustil v padesátých letech. Postihl ho infarkt a dožil v sanatoriu v Dobříši. Marta zemřela na následky střetu s autem ve svých 77 letech v Praze.

Tagy Alexej Čepička Auschwitz Československo Jugoslávie Klement Gottwald komunismus Marta Čepičková Moskva Orbis Praha