Do nové domoviny

Držitelky multiplatinové desky Nejkrásnější řecké písně (2017) a dalších hudebních cen, Martha (*12. září 1946) a Tena (*16. dubna 1948) Elefteriadu se narodily v bývalé Jugoslávii, když jejich rodiče jako tisíce jiných rodin utekli z rodné země, kde po druhé světové válce vypukla čtyřletá občanská válka. Do tehdejšího Československa, které Řekům poskytlo azyl, se jako malá děvčátka dostaly na počátku 50. let.

Rodiče se prý chtěli vrátit, ale zůstali v naší zemi. V novém domově se stýkali s krajany a patrně, jak se sestry domnívají, snažili se držet si tradice své země. Jelikož jim maminka zemřela, když sotva usedly do školních lavic, vyrůstaly v dětských domovech pro řecké děti. Toho „řeckého“ z rodiny tedy moc nepochytily, kromě řeckých písniček a pár kroků tanců, které je učila maminka. Řecký temperament a vnímání muziky ale mají v krvi.

Řecké naladění

Martha a Tena Řecko poprvé navštívily až za dvacet pět let, když už „doma“ byly známé hvězdy, v kapse měly ceny z hudebních soutěží a festivalů, tři LPíčka a vyprodané koncerty, včetně Lucerny. Vystoupily tam v Athénách, přivezly si písničky pro album Řecké prázdniny, ale hlavně setkaly se s početnou rodinou, a země rodičů na ně zapůsobila svou krásou a přátelským prostředím. Tehdy jim problesklo hlavou, zda by se neměly vrátit, jako mnoho Řeků před nimi. Ale jak vzpomínají, jejich „doma“ bylo a je tady. Zde mají své první vzpomínky, lásky, domov a práci, kterou mají rády.

Ale kus země, která mohla být jejich vlastí, si přivezly k nám…

Kousek Řecka pro nás

Mohli bychom jmenovat další úspěchy na domácí i zahraniční scéně, další vydané písničky, spolupráci se zpěváky a skupinami, ale zůstaneme spolu s řeckými kráskami „řecky“ naladěni. Výše zmíněné album jim vyšlo v roce 1977. Dalším počinem byla publikace Řecká kuchyně Marthy Elefteriadu (1990), jíž doplněné vydání vyšlo popáté před třemi lety. Zpěvačka je autorkou dalších kuchařek, které doplnila vlastními fotografiemi. Nutno dodat, že řeckou kuchyni obě milují.

Mluvíme-li o knížkách, je namístě zmínit, že Tena přeložila řecký bestseller Deník ctihodné prostitutky (Chrysa Dimoulidou), knížku, kterou si „jen tak“ koupila v knihkupectví při návštěvě Řecka.

Martha a Tena se spolu na počátku 90. let podílely na založení nadace Filhelenia na podporu a šíření řecké kultury u nás. V té době sestry vydaly CD Nejkrásnější řecké písně. Pro českou televizi natočily medailon Řecko ´92. Martha se podílela na cyklu České televize Postřehy odjinud (2012) o pevninském Řecku, později v roce 2018 o řeckých ostrovech.

Následovala další alba a CD s českými i řeckými písněmi, se kterými vystupují dodnes.

Jejich dvacet let starý hit Řecké slunce si můžete poslechnout na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Řecko u nás ještě jinak

Před dvaceti lety ke svým aktivitám přidaly kurzy řeckých tanců pro začátečníky, mírně pokročilé i pokročilé, které vede Martha. Přirozený pohyb „řeckých bohů“, kolové tance a tamní hudbu si oblíbilo mnoho zájemců. Kromě toho sestry pořádají Řecké večery s živou hudbou. Ve spolupráci s cestovní agenturou pak každoročně zájezdy na jeden z řeckých ostrovů. Účastníky prostřednictvím výletů a atmosférou země provází Martha, s níž se večer můžou učit tancovat.

V roce 2007 vydaly knihu Martha & Tena dvojhlasně. Každá si napsala svou část, ve které píší o sobě, popisují vše od dětství, prvních lásek až k hudební kariéře. Letos v březnu jim vyšla na CD a v digitální verzi. Pokřtili ji Bára Hrzánová a Tomáš Töpfer.

Úryvky jejich autobiografického vyprávění si můžete poslechnout na následujících videích:

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube

Zdroje: www.novinky.cz, www.martha-tena.net