Kudrnatý klučina

Martin Čížek byl svého času hvězdou populárního televizního seriálu Přátelé zeleného údolí. Vznikl pod taktovkou režisérů Františka Mudry a Vojtěcha Skopala. K roli Pepíka se dostal ve škole, kde tehdy československá televize hledala představitele pro hlavní role. 

Zrzavý klučík s kudrnatými vlasy se jim natolik zalíbil, že ho pozvali na první kolo konkurzu. Pak už šlo všechno jako po másle. Martin prošel prvním i druhým kolem výběru a jeho roli Pepíka nestálo nic v cestě. 

Z filmování v Beskydách byl často unavený a naštvaný, podle jeho slov bylo pro malé dítě až příliš zdlouhavé a náročné. Jednou se proto rozhodl, že natáčecí den ukončí svépomocí. Zavřel režiséra Františka Mudru do kozího chlívku. 

Štábu trvalo asi hodinu, než muže našel a pustil ven. Martin dostal vynadáno, svým chováním zdržel natáčení, které už tak stálo dost peněz. Přesto si většinu dní strávených na place velmi užíval. 

Ve škole měl individuální studijní plán, celé dny nacvičoval scény, hodně času pak trávil se svým hereckým kolegou Vlado Müllerem. Byl mu nejen učitelem a průvodcem televizním světem, ale především podporou ve chvílích, kdy se desetiletý Martin cítil sám. 

„Byl to nesmírně charismatický, dobrosrdečný člověk, který mi v životě hodně pomohl," uvedl Martin Čížek.

Co dělá dnes?

Natáčení seriálu Přátelé zeleného údolí trvalo dlouhé dva roky. Poté se Martin dostal ještě k jiným televizním a filmových inscenacím, z nichž poslední byl film Jedna ruka netleská. Ačkoliv jako dětský herec zazářil, Martin se nakonec rozhodl vydat se jinou cestou. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Podle jeho slov byl hlavním důvodem nedostatek rolí, které dostával. Rozhodl se proto přihlásit na práva. Zkoušky udělal, pro velký počet uchazečů ho ale nepřijali. Nezbývalo než jít na vojnu. 

Již na vojně dostal nabídku pracovat jako horník, kterou mile rád přijal. Náročné zaměstnání horníka bylo vykoupené dobrými penězi. Díky nim si Martin postupně zařídil přidělený byt. 

Nakonec se rozhodl, že se stane pojišťovákem. Touto prací se živí dodnes. Jak sám říká, je to skvělý způsob, jak uživit rodinu, být pánem vlastního času a zúročit vše, co mu dalo herectví. „Musíte na lidi dobře zapůsobit a oni vám musí uvěřit. V tomto je herectví podobné?" nechal se slyšet. 

Martin má dvě dcery, je fanouškem Baníku Ostrava a když mu čas a peníze dovolí, rád si zajde do kasina, kde podle svých slov většinou vyhrává. 

Zdroje: www.csfd.cz, www.ceskatelevize.cz, celebwiki.blesk.cz