Zrzavá kštice

Dvanáctidílný seriál Přátelé zeleného údolí se točil v údolí Velký Lipový v Beskydech v letech 1979-1980. Dnes známou dětskou hvězdičku tehdy 10letého Martina Čížka (*15. 7. 1968) si do role Pavlíka vybral režisér z pěti set školáků nejen proto, že hezky mluvil, ale pro jeho zrzavou kudrnatou kštici. Moc rád vzpomíná na Vlado Müllera (hajného Horynu), který mu hodně pomohl a nesmírně si ho vážil, i na samotné natáčení. Bylo pro něho velkým dětským dobrodružstvím, ač mělo svá úskalí. Pro záběry krásné a kouzelné přírody se jezdilo do Beskyd, což obnášelo vstávání velmi brzy ráno, a tak často býval unavený a protivný.

V seriálu je to hodný klouček, ale za kamerou to byl občas pěkný rošťák. Traduje se dnes úsměvná historka, jak měl jednou natáčení po krk, a tak zavřel spolurežiséra Františka Mudru do kozího chlívku a nikomu to neřekl. Hledali ho víc jak hodinu, nemohlo se natáčet a tehdy to byl docela průšvih. Martin se pak ještě objevil v menších rolích v několika seriálech a filmech, ale herectví ho ani trochu nelákalo. S panem Müllerem se po letech potkal v Ostravě a setkání to bylo velmi příjemné.

Oživit vzpomínky na tv seriál si můžete na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

To jsi ty…

Role Pavlíka Martinovi přinesla i trpké chvilky, když si ho mazáci na vojně kvůli té roli „vychutnávali.“ Chtěl studovat práva, na školu se ale nedostal. Po vojně tři roky pracoval v rodné Ostravě v dole Jana Švermy, ale fárat nebylo to, co od života čekal a chtěl. Později jako referent na úřadu práce proto vystudoval dálkově vysokou školu a začal pracovat v pojišťovnictví. I jako dospělý dostal sem tam nějakou nabídku na roličku, ale odmítnul ji. Profese, na kterou se dal, ho totiž naprosto uspokojovala a neměl potřebu něco měnit.

Jeho přáním vždy bylo vystudovat vysokou školu, mít rodinu a zahrát si v lize. Za žáky a dorost oblékal dres Baníku Ostrava, za který později kopal i jeho jmenovec, na ligu ve fotbale neměl. Zato byl dobrý ve stolním tenise. Za TTC Vítkovice se dostal do extraligových utkání.

Vysokou vystudoval, oženil se a má dvě dcery Adrianu (*1998) a Veroniku (*2000) a spokojenou rodinu. V seriálu třikrát vysloví prosbu, aby bílý jelen zachránil údolí, to splnilo. Tři přání se mu splnila i v životě.

Zdroje: celebwiki.blesk.cz, www.blesk.cz, www.idnes.cz,