Martin Johnson Heade byl americký malíř a grafik, známý především svými krajinářskými obrazy a obrazy s motýly a humry. Působil v 19. století a jeho práce ovlivnily mnoho dalších umělců. Heade se narodil v roce 1819 v Pensylvánii, poté se však usadil na Floridě, kde maloval hlavně květinová zátiší. I to je důvod, proč jsou tato díla občas nacházena. Mnoho lidí si je koupilo během dovolené na Floridě a pak si je odvezlo do svých domovů po celé zemi. Díla se často předávala v rámci rodiny.

Jeho obrazy se prodávají za vysoké ceny. Ale ne všichni si hodnotu jeho práce uvědomují.

Stolní hra odkryla tajemství

Nejmenovaný třicetiletý muž, který pracuje ve firmě vyrábějící nástroje a zápustky, měl doma léta obraz, kterým zakrýval díru ve zdi. Hodnotu obrazu si začal uvědomovat až poté, co si zahrál stolní hru o umění, nazvanou Masterpiece, která obsahuje obrázek podobný Headeho obrazu. Zjistil tak, že má doma obraz Magnólie na zlatém sametovém plátně.

A k jeho překvapení se skutečně jednalo o originál amerického malíře 19. století Martina Johnsona Headeho. Mladík se pak obrátil pro radu na internet, kde zjistil, že na Manhattanu existuje galerie, která se na Headeho díla specializuje. Oslovil ji s dotazem, zda by jeho obraz mohl skutečně pocházet od tohoto malíře. Obraz byl poté umělci ověřen a shoda byla potvrzena. Na video o malířově souhrnné tvorbě se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Obraz nejslavnější malířovy éry

Poté se stalo něco neuvěřitelného, když Muzeum výtvarných umění v Houstonu zaplatilo 1,25 milionu dolarů za obraz, který v mladíkově domě doslova zakrýval díru ve zdi. Mladík totiž vlastnil starý dům v Indianě. Neznal ani hodnotu obrazu, který navíc ani nebyl v žádném souhrnném katalogu Headeho díla.

Znalec umění a odborník na Headeho, Theodore Stebbins Jr., byl obrazem unesen: "Je to důležitý objev a obraz je nádherným příkladem Headeho nejlepšího díla." Obraz byl namalován kolem roku 1890 a je třetí významnou Headeho květinovou malbou, která se v posledních letech objevila.

Líbil se mu…

Headeho zátiší s magnóliemi, která zachycují květy z bezprostřední blízkosti a v různých stádiích, bylo namalováno méně než 20 a jsou velmi oblíbená. I proto si prodejce obrazu Magnólie na zlatém sametovém plátně přeje zůstat v anonymitě. Obraz přitom sám koupil se starým nábytkem. Nevěděl, jakou má cenu, ale líbil se mu. Obraz byl stále v původním rámu a v téměř dokonalém stavu.

Zdroje: greensboro.com, en.wikipedia.org/wiki/Martin_Johnson_Heade, www.wikiart.org