Bonnie a Clyde první republiky: Skandálním vraždícím milencům zprvu lidé fandili

Nataša Slánská | 25. 4. 2020
Dopis Martina Leciána před popravou
Kat Leopold Wohlschlager, který Leciána popravil
Martin Lecián zavraždil několik četníků.

Počátkem 20. let minulého století zahrnoval československý tisk čtenáře zprávami o milostné dvojici, která vykrádá pokladny a sejfy po celé Moravě. Policie na ně byla krátká a celá záležitost působila spíš zábavně než kriminálně. Pak se ale všechno zvrtlo.

Martin Lecián pocházel z více než neutěšeného prostředí. Jeho matka zemřela v ústavu pro choromyslné, otec byl těžký alkoholik. Když bylo Martinovi deset let, otec ho prohrál v kartách. Chlapec strávil nějakou dobu v polepšovně, později kočoval s cirkusem a nakonec byl odveden na vojnu. Od dětství odevšud utíkal, a stejně tak utekl i z kasáren. Dezertoval celkem čtyřikrát.

Po posledním útěku z vojny potkal dívku jménem Marie Křenovská, která se dříve živila jako služka. Společně vykrádali kasy a za uloupené peníze si kupovali drahé oblečení a šperky. Šaty zřejmě opravdu dělají člověka, protože spolu navštěvovali luxusní pražské noční podniky a nikdo v nich prosté lupiče chudinského původu nehledal. Užívali život plnými doušky a zdatně unikali policii.

Vrahové z močálů: Zvrhlá láska dohnala mladý pár k nejvyšší krutosti
Publicistika

Vrahové z močálů: Zvrhlá láska dohnala mladý pár k nejvyšší krutosti

Kriminální případ s příměsí romantického vztahu se stal vděčným tématem novinových článků. O Leciánovi a Křenovské se psalo v tak pozitivním duchu, až to vypadalo, že je tisk povzbuzuje. Zamilované dvojici lupičů fandila i veřejnost, dokonce se o ní zpívaly kramářské písně.

Jenže Martin Lecián v sobě choval smutné tajemství. Trpěl těžkou formou tuberkulózy a bylo mu jasné, že už na světě moc dlouho nepobude. Začínal být apatický a přestávalo mu záležet na budoucnosti. Přesto Marii požádal o ruku. Hned nato policie dvojici dopadla.

Lecián byl kvůli svému zdravotnímu stavu umístěn v nemocnici, odkud se mu záhy podařilo utéct. Najednou se ale protloukal sám a jako by mu už bylo všechno jedno, nepokračoval jen v krádežích, ale začal také vraždit.

Postupně zastřelil několik četníků, z nichž jeden měl čerstvě po svatbě a s manželkou čekal dítě. Sympatie veřejnosti tím Lecián rázem ztratil a policie za jeho dopadení nabídla odměnu 10 tisíc korun, což byly za první republiky veliké peníze.

Reálný příběh Bonnie a Clyde: Žádná romantická láska, ale krutí, bezcitní vrazi
Publicistika

Reálný příběh Bonnie a Clyde: Žádná romantická láska, ale krutí, bezcitní vrazi

Tuberkulózní vrah se přesto nenechal jen tak chytit, zadržen byl až po několika ostrých přestřelkách.

V září 1927 ho olomoucký soud odsoudil k trestu smrti oběšením. Prezident Masaryk vzhledem k odsouzencově tuberkulóze zvažoval milost, ale Lecián mu vyrazil dech dalším nečekaným kouskem: podařilo se mu dostat se z cely a zmocnit se zbraně, se kterou se pak pokusil prostřílet na svobodu. Zabil přitom strážného a ke své smůle stejně neutekl daleko.

Masaryk na to konto přestal o milosti přemýšlet a úřady se naopak postaraly o to, aby byl Martin Lecián pověšen co nejdříve. Státní popravčí Leopold Wohlschlager popravu vykonal 6. října 1927, necelý měsíc před Leciánovými 27. narozeninami.

Tagy Leopold Wohlschlager Martin Lecián Morava policie svatba