Martin Severa se narodil 10. února 1956 ve Velké nad Veličkou. Slávu si získal jako český novinář a televizní moderátor.

Ačkoli si ho mnozí pamatují díky jeho ikonické televizní kariéře, jeho životní dráha zahrnuje rozmanité zkušenosti i role. Od akademického vzdělání se pustil do úspěšné televizní kariéry a v průběhu let získal mnohá ocenění. Připomeňme si ho v tomuto videu:

Zdroj: Youtube

Láska k češtině a jazykům

Životní cesta Martina Severy svědčí o jeho všestrannosti a obětavosti. Od studia češtiny a tělesné výchovy na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy až po dráhu novináře a televizního moderátora je Severův příběh inspirativní a poutavý zároveň.

Právě Martinova cesta za vzděláním položila pevné základy pro jeho budoucí snažení. Na Univerzitě Karlově vystudoval český jazyk a tělesnou výchovu. Jeho vášeň pro český jazyk ho přivedla k jeho výuce ve Francii, což odráží jeho odhodlání podporovat jazykovou dokonalost.

Hvězdná kariéra v televizi, její konec a cesta do politiky

V roce 1992 zahájil Martin Severa svou televizní kariéru v Československé televizi, následně přešel po sametové revoluci do České televize. V tomto období se podílel na zpravodajství a moderoval pořady jako Deník a Deník plus.

Významný zlom však nastal v roce 1994, kdy nastoupil do TV Nova. Spolu s moderátorkami Martinou Kociánovou a později Jitkou Obzinovou uváděl hlavní zpravodajskou relaci – Televizní noviny, takže ho znala celá země.

Severova profesní cesta nabrala další směr v roce 2000, kdy opustil TV Nova, ale krátce se vrátil k podobné roli v TV3. Díky své všestrannosti však jeho život přesáhl hranice televize, neboť v letech 2002 až 2005 působil jako tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství ČR.

Rozmanité (nejen) televizní podniky

Severovo televizní působení se dále rozvíjelo, když v roce 2007 moderoval pořad Krimi živě na TV Prima a později v roce 2008 nastoupil na Z1. V letech 2012 až 2013 moderoval pořady Na vrcholu a Rozhovory po konci světa na Metropol TV/TV Pětka. V roce 2013, tedy před deseti lety, převzal roli moderátora pořadu Na vrcholu na TIP Rádio a o dva roky později, v roce 2015 se stal Martin Severa členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kromě profesních úspěchů vede Martin Severa spokojený rodinný život. Je oddaným manželem a otcem dvou dětí.

Přínos Martina Severy pro žurnalistiku a televizi nezůstal bez povšimnutí. V letech 1994 až 1997 získal prestižní ocenění TýTý v kategorii Moderátor zpravodajských pořadů.

Martin Severa je i dnes jako zralý šedesátník postavou, která se zapsala do televizních dějin. Svůj pověstný knír už sice oholil, ale vypadá pořád dobře. Možná byste jej ale nepoznali. Učí na katedře mediálních studií na Mezinárodní konzervatoři, dělá rozhovory pro regionální televizi, moderuje literární pořad a cestuje.

Cesta Martina Severy od studenta českého jazyka a tělesné výchovy k uznávanému novináři a televiznímu moderátorovi svědčí o jeho nadšení, odhodlání a přizpůsobivosti. Ačkoli si ho mnozí pamatují jako ikonickou tvář Televizních novin TV Nova, jeho kariéra zahrnuje rozmanité role, které ukazují jeho všestrannost.

Zdroje: www.super.cz, cs.wikipedia.org, www.blesk.cz, www.databazeknih.cz