Slunce, seno

Martin Šotola se poprvé objevil před kamerou jako novorozenec. Tehdy si zahrál v Nemocnici na kraji města. Do srdcí všech diváků se však zapsal až trilogií Slunce, seno, kde si zahrál syna herečky Heleny Růžičkové

V roli rošťáckého Jiříka Škopka v komediální trilogii Slunce, seno, uchvátil diváky svým roztomilým výkonem.

Kultovní trilogie mu přinesla slávu a spousty nefalšovaných facek, které od své filmové matky, Heleny Růžičkové, dostal. „V domnění, že při natáčení se nepláče, Martin zadržoval slzy a vše trpělivě snášel," uvedl režisér trilogie Zdeněk Troška.

Ačkoli se jméno Martina Šotoly stalo synonymem právě pro trilogii Slunce, seno, svůj herecký talent ukázal i v dalších inscenacích, jako Arabela či Bota jménem Melichar.

Za svůj úspěch Martin jistě vděčí také Troškovi, který rozpoznal jeho herecký potenciál a nebál se ho obsadit do svých filmů. 

Martinova herecká kariéra směřovala na vrchol. S každým filmem se mu otevíraly dveře k novým a lepším hereckým příležitostem. Přesto se mladý herec nakonec rozhodl jinak. Po dokončení natáčení filmu Záhada hlavolamu v roce 1993 hereckou kariéru ukončil. „Dal přednost klidnému životu a studiu," uvedl Troška.

Od herectví k ekologii

Martin Šotola byl jedním z těch, kdo světla reflektorů dobrovolně opustil, aby se mohl věnovat tomu, co je mu blízké. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Martinovou zálibou byla ekologie. Ta se nakonec stala i jeho pracovní náplní. V současné době pracuje pro společnost AutoMat, jejíž hlavním cílem je osvěta životního prostředí ve městech. 

Díky práci ve společnosti AutoMat tak stojí Šotola v čele projektů, jako jsou Sousedské slavnosti. Snaží se dočasně vyhnat auta z měst a uvolnit tím prostor pro živé kulturní akce. Ukázat lidem, že i bez aut to jde.

Ačkoliv se Martin rozhodl v herecké kariéře nepokračovat, jeho role žijí dál. Jeho talent můžeme dodnes sledovat na televizních obrazovkách v roli rošťáka Škopka, který se z babiččiny postele rozhodl udělat terč na šipky a voskovkami trávit králíky. 

Dnes bychom ho rozpoznali jen stěží, Martin se změnil k nepoznání. Rozhodnutí opustit svět reflektorů mu přineslo nejen spokojenost, ale i slušný výdělek. Vůbec si nežije špatně a je slušně materiálně zajištěný.

Zdroje: www.frekvence1.cz, www.extra.cz, www.kafe.cz