Monstrum nad ruskými lesy

Rusové jsou známí jako poměrně kreativní konstruktéři. Jen občas sestaví něco, o čem ostatní neví, co to je. Nemají zkrátka sebemenší tušení. Příkladem je i monstrózní zařízení, které se tyčí nad lesy nedaleko Moskvy. 

Přesto jde o vynález, který v 70. letech minulého století znamenal revoluci v ruském strojírenství. Ačkoliv byl tento stroj často spojovaný s cívkou Nikoly Tesly, nic společného neměly. 

V 70. letech 20. století chtěli Rusové sestavit něco, co by dokázalo odizolovat sílu blesků. A jak se zdá, sestavit velice výkonný bleskostroj se jim nakonec také povedlo.  

Složený z mnoha trubek jej vyrobil Ruský elektrotechnický institut. Aby bylo patrné, že jde o ruské vlastnictví, dostal stroj název Marxův generátor. Šlo o stroj v té době jedinečný a naprosto dokonalý, který byl schopný po dobu 100 mikrosekund vyrobit stejný výkon, kterého dosahovaly v běžném provozu všechna generátorová zařízení v zemi. 

99 % lidí netuší

Marxův generátor způsobil na poli technologických vymožeností nemalý rozruch. Byl tak výkonný jako všechny ruské elektrárny té doby dohromady.  

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Po rozpadu Sovětského svazu však tento stroj, původně postavený na testování vlivu blesků na letící letadla, upadl do zapomnění. Od té doby zeje prázdnotou. 

O několik dekád později je věž ze sovětské éry povětšinou opuštěná. Spekuluje se, že v ojedinělých případech dochází k jejímu zapnutí, to však nikdy nikdo nepotvrdil. 

Dnes sem můžete vstoupit pouze na vlastní rziko. Důvodem je možnost vzniku náhlé elektrické bouře. Tak silné, že by rázem spálila vše desítky metrů kolem. Přesto sem jezdí zvídaví průzkumníci a nadšenci technických vynálezů, aby se na malou chvíli stali součásti neuvěřitelných věží tyčících se kousek od Moskvy. 

Neodradí je ani fakt, že celý areál je kolem dokola oplocený a hlídaný psy. Dostat se k němu by navíc znamenalo, muset projít hustým lesem. Přesto se údajně v plotu nachází hned několik otvorů, za kterými stojí zvědaví návštěvníci. 

Nedaleko se nacházejí také zbytky dalšího podivného zařízení známého jako "Allure". Další z rozsáhlých sovětských projektů měl sloužit ke studiu elektromagnetických pulzů a jejich účinků v důsledku jaderného nebo slunečního výbuchu.

Zdroje: thisbelongsinamuseum.com, jalopnik.com, www.palmiaobservatory.com