„Slyšíš to?” indiáni z kmene Narragansettů zareagovali na pláč šestileté Sarah jako býk na rudou látku. Vběhli do příbytku, kde našli zoufalou matku. I s dětmi ji vytáhli ven. Byli mezi 24 osobami z městečka Lancaster v Massachusetts, které rudoši nechali žít. 

Útok na osadu byl pomstou za popravení tří členů kmene Wampanoag. Zároveň byl součástí série nájezdů v konfliktu, jenž se stal známým jako válka krále Filipa, a vyvrcholením dlouhotrvajícího napětí mezi domorodci a evropskými osadníky vyplývající z koloniální expanze. 

Válka krále Filipa

První noc v zajetí byla pro silně nábožensky založenou Mary Rowlandson nejtěžší. „Ten povyk a tanec oněch černých stvoření noci dávaly místu podobu pekla,” vzpomínala. Zároveň ji trápilo, že neví, kde je její čtrnáctiletý syn Joseph a desetiletá dcera Mary, kteří odešli s jinou skupinou. Také doufala, že se její manžel, jenž odjel do Bostonu s cílem přesvědčit vůdce Kolonie, aby poskytli městu vojenskou ochranu, nějak dozví, že přežila.

Následovalo devět dní těžkého pochodu v hlubokém sněhu, během něhož Sarah zemřela. Krátce nato byla Mary prodaná do otroctví náčelníkovi Quannopinovi. Ten ji využíval jako služku a nosičku těžkých vaků. Strach z odplaty hnal indiány stále dál. Jejich cílem byl tábor hlavního vůdce Metacoma, kterému se přezdívalo „král Filip”.

V zajetí indiánů

Během strastiplné cesty zažila Mary kruté zacházení. Nedostávala najíst ani napít. Byla bita a nemohla si ani pořádně odpočinout. Je zázrak, že nebyla sexuálně zneužita. Alespoň to tvrdila ve svých pamětech. „Žádný z nich mi nikdy nenabídl sebemenší náznak necudnosti, ať ve skutcích nebo slovech,” napsala.

Po cestě dlouhé přes 240 kilometrů konečně dorazili do tábora. Mary byla vyděšená. I přesto, jako silně věřící, odmítla v neděli pracovat. Tato její rebelie ji možná zachránila život. Jednoho dne si ji totiž zavolal náčelník Metacomet a oznámil ji, že pokud sežene 20 liber, dva kabáty, 17 litrů kukuřice a tabák, propustí ji. 

Trvalo týdny, než posel našel jejího manžela a vrátil se s výkupným. 2. května roku 1676, po třech měsících v zajetí, byla Mary volná. O několik dní později indiáni osvobodili i její děti. Rodina se následně zabydlela v Wethersfieldu v Connecticutu. O šest let později vydala Mary Rowlandson svůj příběh knižně. Dílo je považované za první americký bestseller. 

Zdroje: www.womenhistoryblog.com, www.britannica.com, www.en.wikipedia.org