Záhadná kulka velká jako milion Sluncí prostřelila díru v naší galaxii. Vědci zatím netuší, co to je

Lenka Bělská | 18. 3. 2023

Ana Bonaca zaklapla budík. Byly 4 hodiny ráno, ale ona se cítila zcela bdělá. Za pár minut už procházela ztichlými ulicemi New Yorku směrem k Flatiron Institute. Bylo 25. dubna roku 2018. Den, kdy družice Gaia měla přesně v 6:00 poslat nové snímky. Na nich byla zachycena podivná anomálie.

Cílem studia astronomky z Harvardské univerzity a jejího kolegy Adriana Price-Whelana z Princetonské univerzity byl řídký hvězdný proud s názvem GD-1, který se táhne přes více než polovinu severní oblohy. Byl objevený v roce 2006. Stále se o něm ale mnoho nevědělo. 

Od Antarktidy se odlomil ledovec velký jako dvě Prahy. Podívejte se na obří trhlinu. Hrozí katastrofou
Magazín

Od Antarktidy se odlomil ledovec velký jako dvě Prahy. Podívejte se na obří trhlinu. Hrozí katastrofou

V 8 hodin ráno se proto vědci, posilnění snídaní a kávou, zabrali do zpracování nových snímků. Zatímco Price-Whelan pomocí grafického programu počítal množství hvězd v proudu, Bonaca porovnávala data z Gaiy s informacemi získanými pozemským teleskopem Pan-STARRS. Najednou jí něco zarazilo.

Díra na Galaxii

„Tomu neuvěříš,” napsala Adrianovi. „Myslím, že nás čeká pár pracovních nocí.” Důvod jejího překvapení byly dvě díry, které se v GD-1 nečekaně objevily. První z nich měla logické vysvětlení. Je zřejmě pozůstatkem hvězdokupy, jenž se kdysi na tomto místě nacházela. Druhá ale vypadala divně. Kolem sebe měla rozházené hvězdy, takže připomínala průstřel.

„Nejvíce šokující bylo, že jsme nikde v okolí neviděli zdroj poškození,” svěřila se vědkyně. „Musel být navíc milionkrát hmotnější než naše Slunce, aby svou obrovskou gravitací táhl tělesa za sebou.” 

Co se stane, když skočíte z vesmírné stanice. Nedoporučujeme, ale je to vážně překvapivé
Magazín

Co se stane, když skočíte z vesmírné stanice. Nedoporučujeme, ale je to vážně překvapivé

Ana Bonaca ani Adrian Price-Whelan zatím netuší, co „průstřel” vytvořilo. Mají dva kandidáty. Jedním z nich je supermasivní černá díra, podobná té, která je ve středu naší Galaxie. „V tomto případě bychom ale viděli nějaké známky její existence, jako jsou erupce nebo radiaci vycházející z akreditačního disku,” vysvětluje astronomka. „Tyto stopy jsme ale zatím nezachytili."

Projektil temné hmoty

Druhou možností je, že GD-1 prorazil shluk temné hmoty o velikosti 30 až 65 světelných let. Výpočty naznačují, že ke srážce mohlo dojít před 500 miliony lety. Tento odhad ale potvrdí až snímky z Hubbleova vesmírného dalekohledu, které by mohly odhalit řadu slabých červených trpaslíků vzniklých v té době.

Zdroj: Youtube

Dalším problémem je, že temná hmota je hypotetickým objektem. I když se předpokládá, že tvoří více než 20 % vesmíru, zatím ji odborníci nedokázali identifikovat. Ana Bonaca proto nechce dělat ukvapené závěry. 

www.science.org, www.astronomy.com, www.livescience.com

Tagy Adrian Price-Whelan Gaia galaxie Harvardova univerzita hvězda New York Princetonská univerzita Slunce temná hmota