Distomo: Nejchladnokrevnější masakr civilního obyvatelstva druhé světové války

Redakce | 24. 11. 2019
Protesty za válečné separace ve vesnici Distomo
Protesty za válečné separace ve vesnici Distomo
Muzeum v Distomu. Lebky patří obětem.

Chodili od domu k domu a zabili každého, kdo jim otevřel dveře. Těhotné ženy probodávali bajonety a nešetřili ani děti. Největší masakr za druhé světové války na území Řecka proběhl 10. června 1944. Občané se s Německem soudí dodnes.

Den 10. června byl během druhé světové války prokletým: Stejného data Němci vyvraždili francouzskou vesničku Oradour-sur-Glane, a 10. června 1942 vyhladili Lidice. Jen o pár dní dřív, 3. června 1944, se podobná situace opakovala v litevské Pirčiupiai.

Pomsta na nevinných


Masakr proběhl v malé řecké vesničce Distomo poblíž Delf. Řečtí partyzáni ozbrojení kulomety a granátomety měli přepadnout vojáky druhého oddílu čtvrté SS divize pancéřových granátníků a několik nacistů zabít. Velitel oddílu SS-Hauptsturmführer Fritz Lautenbach se ukryl ve zmíněné obci a čekal, až partyzáni odjedou. Namísto odvety na útočnících se jí dopustil na nic netušících obyvatelích.

Dozorkyně El Volkenrath pořádala v Osvětimi orgie, při nichž umíraly jiné ženy
Magazín

Dozorkyně El Volkenrath pořádala v Osvětimi orgie, při nichž umíraly jiné ženy


Přepadové jednotky SS divize začaly obcházet domy, zaklepaly na dveře a čekaly. Pokud jim někdo otevřel, vojáci ho okamžitě zabili, vstoupili do domu a zlikvidovali celou domácnost. Když se civilisté rozhodli neotevřít, vojáci vyrazili dveře a obyvatele domu zastřelili.

Přeživší hrůzné události tvrdí, že k vraždění občanů nacisté používali různé techniky. Ženy, i ty těhotné, napíchli na bajonet a nechali v bolestech vykrvácet. Spící batolata zastřelili v posteli. Nešetřili ani staré občany. Po masovém vyvraždění téměř všechny domy zapálili nebo vybombardovali. Nepřežilo 214 osob.

Skutečný příběh knížete Oldřicha a krásné Boženy: Žádnou velkou lásku nečekejte
Magazín

Skutečný příběh knížete Oldřicha a krásné Boženy: Žádnou velkou lásku nečekejte


Za zločin nebyl nikdo potrestán. Velitel divize SS-Hauptsturmführer Fritz Lautenbach u soudu doznal, že se nedržel jasně daných rozkazů, což by neovlivněný německý tribunál mohl brát jako porušení válečných zákonů a Lautenbacha odsoudit k smrti. To se bohužel nestalo, soud odůvodnil rozhodnutí vyvraždit celou ves jako obavu o bezpečí velitelových mužů a zprostili ho jakékoliv viny.

Válečné reparace


Přeživší na masakr ale nezapomněli a začali se soudit s Německem. Roku 1997 řecký soud rozhodl, že oběti odškodní 28 miliony eur. S rozhodnutím soudu ovšem nesouhlasil řecký ministr a oběti se peněz nedočkaly. Případ se dál táhl do roku 2008, kdy italský soud rozhodl, že obětem masakru v Distomu věnuje jako odškodné italskou vilu u jezera Como, jež v té době patřila německé neziskové organizaci.

Nejkrásnější dceru Marie Terezie zohavila zlá nemoc, jizvy na těle ji zničily
Magazín

Nejkrásnější dceru Marie Terezie zohavila zlá nemoc, jizvy na těle ji zničily

Proti rozhodnutí se odvolalo samotné Německo a jako odůvodnění uvedlo, že italský soud měl podle práva svrchované imunity odškodnění zamítnout. Soud tak v roce 2012 učinil. O dva roky později se ale Ústavní soud v Itálii znovu ozval a upozornil, že se svrchovaná imunita nevztahuje na válečné zločiny. Proces tak pokračuje do dnešního dne. Oběti stále nemají vyhráno, s každým dalším soudním sporem jsou však blíž k vítězství.