www.ctidoma.cz, cs.wikipedia.org, english.radio.cz

Slavný francouzský historik, Alain Soubigou přišel s teorií, že právě Masaryk měl jedno velké přání: Zbavit se extrémisty Lenina

Masaryk sponzoroval atentát na Lenina

První světová válka připravila o život tisíce lidí. Další tisíce pak bojovaly a vzdorovaly na frontách. V carském Rusku v té době kolaboval politický režim. Právě tento fakt znamenal pro T. G. Masaryka naprosto skvělou zprávu, a tak se na falešný pas rozhodl Rusko navštívit. 

Po dlouhých 10 dnech strávených ve vlaku, cestou přes Švédsko a Skotsko, nakonec vystoupil na petrohradském nádraží. Netušil však, že stejný nápad měl už měsíc před jeho příjezdem také ruský extrémistický revolucionář Vladimír Iljič Lenin.

Oba muži tak zamířili do Petrohradu se zcela jiným záměrem. Zatímco Masaryk přijel, aby plně podpořil ruskou nezávislost, Lenin svým příjezdem zamýšlel pravý opak. Jeho popularita v Rusku rostla doslova raketovou rychlostí. 

Vladimír I. Lenin byl jeden z mála, kdo se mohl zasloužit o smír východní fronty. Způsobilo by to však větší rizika všem z fronty západní. Veškeré položené životy ve snaze získat pro slovanské státy svobodu, by rázem ztrácely na významu. 

Lenin znamenal pro celý proces osvobození značné ohrožení, a dost možná i prohru spojenců. Tomu se ihned muselo zabránit. 

Peníze se ale cestou ztratily

Masaryk, jakožto člověk, který vyznával "proruskou" svobodu se tak, dle výpovědi francouzského spisovatele a historika Alaina Soubigoua, spojil s ruskými anarchisty. Právě ti, jako jediní, mohli Leninovu narůstající moc zastavit. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

V té době již Pavel Miljukov, ministr zahraničí, který jednal s Masarykem o ideách ruské demokracie, abdikoval na svůj post.

Ještě víc tak umetl Leninovu cestu k moci, jež sílila od chvíle, kdy se v Rusku uvolnilo místo cara a Lenin, jakožto člověk tvrdošíjně toužící po moci, neváhal okamžitě Rusko navštívit. Podle Masaryka tak jediný způsob, jak ho zastavit, bylo extrémistického vůdce zabít. 

Za pomoci Borise Savinkova, jednoho z ruských anarchistů, se rozhodl, že revolucionáře Lenina odstraní z cesty. A také z tohoto světa. Masaryk tak poslal Savinkovovi poměrně velkou částku peněz, aby ho atentátníci zavraždili.

Cílem bylo jediné, zastavit vzrůstající bolševickou moc, zabránit ruskému příměří s Rakouskem a Německem, které by mohlo zamezit vzniku samostatných evropských států. Tím by bylo ohroženo i Československo. 

Ačkoliv Masaryk dobře věděl, kdo je anarchista Savinkov, peníze mu sám předat nemohl. Poslal je tedy po kurýrovi, ale na místo určení nikdy nedorazily, protože je pravděpodobně sám ukradl. Součástí tohoto odboje byla i mladá Fany Kaplanová. Právě ta v roce 1918 na Lenina nešťastně vystřelila. Při pokusu ho zabít však byla chycena a za svůj čin následně popravena.