Jak si Mayové skutečně představovali konec světa. Jejich kalendář jsme si vykládali úplně špatně

Tereza Malá | 31. 3. 2023

Starověká mayská civilizace je známá působivou architekturou, znalostí matematiky a astronomie, i když nejvíce se Mayové proslavili údajnou předpovědí, že 21. prosince 2012 nastane konec světa. Předpověď hovořila o konci cyklu mayského kalendáře a byla široce dezinterpretována populární kulturou.

www.iflscience.com, www.nationalgeographic.com, www.huffpost.com

Mayové si konec světa nepředstavovali tak, jak je populárně líčen v médiích a populární kultuře. Mayská civilizace byla bohatou a složitou kulturou s jedinečným pohledem na svět a jejich víra v konec světa je jen jedním z aspektů jejich fascinujícího dědictví. Ve skutečnosti však starověká mezoamerická civilizace nic takového nepředpověděla. Archeologické nálezy naznačují, že Mayové ve skutečnosti očekávali, že svět bude existovat donekonečna.

Nedělejte si plány na Valentýna 2046. Do Země má narazit asteroid o velikosti šikmé věže v Pise
Magazín

Nedělejte si plány na Valentýna 2046. Do Země má narazit asteroid o velikosti šikmé věže v Pise

Mayský kalendář a jeho mylná interpretace

Mayský kalendář je složitý systém, který se skládá z několika různých cyklů. Mayové byli zkušení časoměřiči a plynutí času dělili na opakující se období, stejně jako dnes. Mayský kalendář se skládal ze dvou vzájemně propojených systémů známých jako Haab - který se skládal z 365 dnů - a 260denní Tzolkin. Mayský kalendář sledoval dva rozvrhy současně, až se nakonec každých 52 let srovnaly.

Jedním z těchto cyklů je i Dlouhý počet, který se skládá ze 13 baktunů, z nichž každý trvá přibližně 144 000 dní. Konec 13. baktunu připadl na 21. prosince 2012, což vedlo mnoho lidí k přesvědčení, že se jedná o konec světa. Tento výklad však není přesný, je dokonce chybný. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Podobné cykly se však objevují i u jiných starověkých kultur. Dalo by se říci, že starověká civilizace, která je největším synonymem apokalyptických předpovědí, si ve skutečnosti myslela, že svět nikdy neskončí.

V roce 1987 však autor Jose Arguelles vydal knihu, v níž mylně interpretoval mayský kalendář jako odpočítávání do konce času, což vyvolalo celosvětovou fascinaci teorií mayské apokalypsy.

Mayská víra v cykly

Mayové věřili v koncept cyklů, a to jak v přírodě, tak v lidských dějinách. Věřili, že svět prochází řadou cyklů, z nichž každý má své jedinečné vlastnosti a výzvy. Cykly byly spojené s různými bohy a bohyněmi a vyznačovaly se významnými událostmi, jako byl vzestup a pád říší nebo průlet komety.

Konec cyklu byl v mayském kalendáři vnímaný spíše jako období přechodu než jako apokalypsa. Konec 13. baktunu byl vnímaný spíše jako doba obnovy a znovuzrození než jako doba zkázy. Mayové věřili, že tento přechod bude poznamenaný významnými změnami ve světě, které však nemusely být nutně negativní. Naopak je považovali za příležitost k růstu a transformaci.

Po skončení 13. baktunu Mayové věřili, že začne nový věk. Bude se vyznačovat posunem ve vědomí s novými duchovními naukami a praktikami. Mayové věřili, že tento nový věk přinese větší pocit jednoty a propojení všech lidí.

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly
Magazín

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly

Konec světa se nekoná

Není tedy pravda, že Mayové počítali s koncem světa. I když tato mylná interpretace otřásla celým světem, nakonec se ukázalo, že pramenila ze základního nepochopení mayského kalendáře.

Mayové věřili ve střídání cyklů a koloběh. Nepředpověděli žádný soudný den, zničení planety, ani příchod mimozemských zachránců nebo to, že by 22. prosince 2012 nevyšlo slunce jako obvykle. Byly objevené i další astronomické tabulky, které sahaly nejméně 7 000 let do budoucnosti, což naznačuje, že Mayové nepřestali počítat jen v roce 2012.

Tagy architektura Armagedon civilizace kultura Letiště Addis Abeba populární kultura