Půda mayských měst zjevně skrývá více, než jen historické bohatství. Vědci pod nimi objevili poměrné velké znečištění rtutí. Výzkumy dokázaly, že novodobé toto znečištění rozhodně není.

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti

Za tímto znečištěním stojí časté používání rtuti a také výrobků rtuť obsahujících. Místy je dokonce tak silné, že i dnes představuje potenciální zdravotní riziko pro všechny zúčastněné.

„Znečištění rtutí je zde skutečně velmi závažné. Znečištění životního prostředí rtutí se totiž obvykle vyskytuje v městských oblastech a průmyslové krajině. Objev rtuti pohřbené hluboko v půdě a sedimentech ve starověkých mayských městech je obtížně vysvětlitelný, dokud nezačneme uvažovat o archeologii regionu, která nám říká, že Mayové používali rtuť po staletí," uvedl Dr. Duncan Cook, vedoucí autor studie a docent geografie na Australské katolické univerzitě.

Cook a jeho kolegové poprvé přezkoumali všechny údaje o koncentracích rtuti v půdě a sedimentech na archeologických nalezištích v celém starověkém mayském světě. Ukázali, že na lokalitách z klasického období, pro které jsou k dispozici měření - Chunchumil v dnešním Mexiku, Marco Gonzales, Chan b'i a Actuncan v Belize, La Corona, Tikal, Petén Itzá, Piedras Negras a Cancuén v Guatemale, Palmarejo v Hondurasu a Cerén, mezoamerické "Pompeje", v Salvadoru - je znečištění rtutí zjistitelné všude kromě Chan b'i. Navíc v poměrně vysokém množství.

Nalezené koncentrace se pohybují od 0,016 ppm v Actuncanu až po mimořádných 17,16 ppm v Tikalu. Pro srovnání, prahová hodnota toxického účinku (TET) pro rtuť v sedimentech je definována jako 1 ppm. Výskyt takové koncentrace rtuti je dále zkoumán.

Vědci netuší, jak je indián vyrobili

Co způsobilo toto prehistorické znečištění rtutí, které by pro člověka mohlo být smrtelné? Autoři zdůrazňují, že zapečetěné nádoby naplněné tekutou rtutí byly nalezeny na mnoha mayských lokalitách. Například v Quiriqua v Guatemale, El Paraíso v Hondurasu a v bývalém multietnickém megaměstě Teotihucan ve středním Mexiku. Jinde v mayské oblasti archeologové našli předměty, jež výskyt rtuti potvrzují. Šlo o předměty natřené barvami obsahujícími rtuť, které se vyráběly hlavně z minerálu cinabar.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Autoři docházejí k závěru, že staří Mayové často používali k výzdobě barvy a prášky obsahující cinabar a rtuť. Tato rtuť se pak mohla uvolňovat ze všeho, kde byla barva použita. Následně se šířila do půdy a vody. Jak k ní však přišli, je pro vědce stále záhadou.

"Pro Maye mohly předměty obsahovat ch'ulel neboli sílu duše, která sídlila v krvi. Proto byl zářivě červený pigment cinabar neocenitelnou a posvátnou látkou, ale nevěděli, že je také smrtící, a jeho odkaz přetrvává v půdě a sedimentech v okolí starověkých mayských lokalit," uvedl spoluautor Dr. Nicholas Dunning, profesor na univerzitě v Cincinnati.

Zdroje:

www.ancientpages.com

cosmosmagazine.com

www.discovermagazine.com