Fotka odhalila, co zničilo mayskou civilizaci. Způsobili ekologickou katastrofu, zabili se sami

Lenka Bělská | 19. 12. 2022

Již několik desítek let varují vědci před následky globálního oteplování. Podle geografického výzkumu odborníků z Texaské univerzity v Austinu ale nejsme první civilizací, kterou ohrožuje změna klimatu a sucho. Stejným problémům jako máme my, čelili i Mayové.

Mayové se pyšnili bohatými matematickými i astronomickými znalostmi a zanechali za sebou pozoruhodné architektonické skvosty. Jsou proto považováni za jednu z nejvyspělejších civilizací. I přesto, že se odborníkům již podařilo rozluštit jejich písmo, stále jsou zahaleni rouškou tajemství. Na nejpalčivější otázku, co způsobilo jejich zánik, se snažil odpovědět mezinárodní tým odborníků v čele s profesorem geografie Timothy Beachem.

Ředitel Google předložil vizi budoucnosti: V roce 2045 budeme moci nahrát svůj mozek do cloudu
Magazín

Ředitel Google předložil vizi budoucnosti: V roce 2045 budeme moci nahrát svůj mozek do cloudu

„Předchozí studie ukázaly, že pokročilá městská a venkovská infrastruktura Mayů změnila ekosystém pralesů,” vysvětluje vědec. „Náš výzkum pomocí technologie lidar, která je založena na skenování zemského povrchu laserem, ale ukazuje, že zásah do přírody byl mnohem rozsáhlejší. A s největší pravděpodobností způsobil kolaps civilizace.”

Smrtící mokřady 

Počátek konce se začal psát před 3000 lety, kdy se měnilo klima planety a stoupala hladina moří. Před 1200 lety již Mayové čelili smrtícímu suchu. Na to reagovali přeměnou pralesů na komplexy mokřadních polí a hloubením kanálů. 3D skenování odhalilo, že systém bažin Birds of Paradise je pětkrát větší, než se předpokládalo.

Snaha o záchranu byla z krátkodobého hlediska účinná. Civilizace prosperovala. Vypalování pralesů a rozšiřování bažin ale způsobilo největší předmoderní nárůst oxidu uhličitého a metanu v atmosféře. 

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly
Magazín

Pod mayskými městy se nacházejí důmyslné smrtící pasti. Vědci neví, jak vznikly

„Metan vzniká přirozeným rozkladem organických látek v mokřadech a je vedlejším produktem trávení přežvýkavců,” říká ředitel Národního úřadu pro oceán a atmosféru Rick Spinrad. „Při zadržování tepla je asi 25krát účinnější než oxid uhličitý. Zároveň přispívá k tvorbě přízemního ozonu, hlavní složce smogu.” 

Mayové a zánik civilizace

Čím více mokřadů bylo budováno, tím více se naše planeta oteplovala. „Byl to začarovaný kruh. Mayové si nevědomky řezali větev, na které seděli,” říká Beach. „
Až nyní začínáme chápat celý lidský otisk antropocénu v tropických pralesích.”

Profesorův výzkum nekončí. „Předpokládám, že stopa mayských bahnišť by mohla být ještě větší. Díky moderní orbě a odvodňování je ale méně rozeznatelná. Doufám, že jejich odhalení pomůže odpovědět na otázky, jak konkrétně člověk ovlivňuje prostředí kolem sebe a jakým způsobem se dá nárůst skleníkových plynů snížit.”

Zdroj:

www.ct24.ceskatelevize.cz, www.news.utexas.edu, www.nypost.com

Tagy civilizace ekologická katastrofa Národní úřad pro oceán a atmosféru Rick Spinrad Texaská univerzita v Austinu výzkum