Mayská civilizace zanikla kolem roku 900 n. l. z důvodů, o nichž se stále diskutuje. Mohlo ji zničit sucho, války nebo přelidnění. Do dnešní doby však fascinuje tím, jak byla vyspělá. Mayové měli vyvinuté písmo, složitý kalendář, stavěli dálkové cesty přes džungli, vysušovali močály, budovali podzemní nádrže, v matematice používali nulu, ale především za sebou zanechali i monumentální pyramidy, paláce a města.

Historik a architekt Richard Thornton věří, že obyvatelé Mayské říše v době krize ze svého rodiště uprchli a skončili poblíž Blairsville v horách na severu dnešního amerického státu Georgie. Zde měli postavit 300 až 500 skalních teras a pahorků, jež se datují do roku 900 našeho letopočtu.

Mayská pyramida v Georgii

Thornton předpokládá, že oblast poblíž nejvyšší hory Brasstown Bald je možná bájným městem Yupaha, které se španělskému cestovateli Hernandovi de Soto v roce 1540 nepodařilo najít. Podle něj je zde jasně rozeznatelných 154 kamenných zděných zdí. Ty by měly tvořit zemědělské terasy a další kamenné stavby.

V roce 2010 se do oblasti podíval archeolog Johannes Loubser, který prozkoumal skalní stěnu a malý pahorek. Později napsal, že nevěří, že terasy jsou mayského původu. Oproti tomu předpokládá, že mohly být postaveny indiánským kmenem Čerokíů v letech 800 až 1100 našeho letopočtu.

Richard Thornton se však nevzdává. Argumentuje tím, že valy mají tvar pětiúhelníkové pyramidy, přesně takové, jaké se nacházejí v Chichén Itzá - zřícenině mayského města na mexickém Yucatánském poloostrově. Ve svém článku se odkazoval na archeologa Marka Williamse z University of Georgia, jež 5stranný pyramidový pahorek objevil. Pocházet má z roku 900 n. l. „Tato místa obývali původní Američané, ne Mayové. Pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy," uzavřel ale debatu archeolog Williams.

Stěhování Mayů

Thornton však nemusí být pouhým fabulátorem. Ve skutečnosti již byly zdokumentovány významné architektonické podobnosti ve městech podél jižního Mexika a jihovýchodu USA. Někteří agronomové se také domnívají, že kukuřice, fazole a tabák byly indiánům představeny právě migrujícími Mayi. Lingvisté zase upozorňují na to, že lidé z kmene Čerokíů používají mezoamerická slova. Mohli by tak být potomky původních obyvatel jižního Mexika.

Zdroj: Youtube

Je oblast kolem hory Brasstown Bald tím chybějícím článkem, který archeologové a architekti stále hledají? Mohli Mayové před přírodními a kulturními katastrofami jednoduše utéct, zakládat nová města a mísit se s původním obyvatelstvem? Pokud by se spojení mezi Mayi a indiány prokázala, mohlo by jít podle Thorntona o „nejdůležitější archeologický objev poslední doby".

Zdroj:

www.cs.wikipedia.org, www.histecho.com, www.blog.donquijote.org, www.dailymail.co.uk