Veselý prodavač Whita mezi přípravou jídla vyzpovídal, kam jede a co studuje. Když se dozvěděl, že mladík se zaměřuje na starověká sídliště, zbystřil. „Můj přítel, chovatel dobytka, našel velkou tabulku. Možná patřila Mayům,” usmál se. „Co kdyby vám zavolal?”

Slovo dalo slovo. Za pár dní se Whit a jeho kolegové dívali na artefakt o velikosti 0,6 x 1,2 metru a nevěřili svým očím. Na památce byl vyrytý příběh o mýtickém vodním hadovi, několika nejmenovaných bozích a historkách o dávných vládcích. Dominantou rytin byla propracovaná postava muže, oblečená jako bůh deště Yopaat držící sekeru a obušek. Pečlivá řemeslná práce napovídala, že tabulka byla dílem učeného mistra. Zbývalo jen odpovědět na to, kdy a kde žil.

Ztracené mayské město

Pět let trvalo, než archeologové získali povolení, aby mohli na pozemku ranče v mexickém státě Chiapas provést průzkum. Trpělivost se však vyplatila. Od června roku 2018 už mezinárodní tým badatelů z USA, Mexika a Kanady kopal v zemi, zatímco se vedle nich pásl dobytek.

Vědci odhalili ruiny hlavního města stejnojmenného království známého z klasických mayských nápisů jako Sak Tz'i' (Bílý pes), o jehož existenci se zmiňovaly texty na jiných místech, které odborníci nacházeli již v 90. letech 20. století. Stále však nevěděli, kde metropole ležela. Lidé zde žili už od roku 750 př. n. l. a byla obývaná nejméně tisíc let. Vykopaných bylo 120 staveb a 56 kamenných rytin.

Celému městu dominovala 13,7 metru vysoká pyramida obklopená několika budovami, o nichž se předpokládá, že je využívala elita pro náboženské a politické aktivity. V centru bylo nádvoří o rozloze 1,5 akru známé jako Plaza Muk'ul Ton, kde se lidé scházeli k obřadům. Z něho vedly schody na plošinu, kde byli pohřbeni členové královské rodiny.

Bílý pes

Archeologové objevili také zbytky tržiště a hřiště pro míčovou hru. „Připomínala dnešní americký fotbal,” říká antropologický archeolog z Brandeis University Charles Golden. „Hráči drželi těžký míč o hmotnosti až devět kilogramů a poskakováním tam a zpět se ho snažili dostat z jednoho konce úzkého plácku na druhý.”

Království Sak Tz'i' mělo podle odborníků tu smůlu, že bylo ze všech stran obklopené mocnějšími státy. Pro jeho obyvatele to znamenalo neustálou hrozbu válek. „Proto měla metropole také silné hradby. Ty však nebyly vždy účinné,” říká vědec. Nápisy na jednom pomníku vyprávějí o době, kdy bylo město vypálené během konfliktu se sousedy. 

Zdroj: Youtube

„Přežití Sak Tz'i' neboli Bílého psa mohlo záviset nejen na jeho vojenské síle, ale také na schopnosti uzavřít mír. To je jeden z důvodů, proč je jeho odhalení objevem století,” vysvětluje Charles Golden. „Pomůže nám pochopit, jak středně velké mayské říše využívaly politiku a dokázaly přežít tváří v tvář neustálé hrozbě ze strany mocnějších království.”

Zdroje: www.brandeis.edu, www.iflscience.com, www.tandfonline.com