Objednávka vzácných truhel

Francouzský obchodník François Caron, který pracoval pro holandskou Východoindickou společnost, si v roce 1640 objednal čtyři zvláštní zlaté lakované truhlice od japonského řemeslníka Kaomi Nagashige. Tyto truhly byly mistrovskými díly a zdobily je scény z Pohádky o Genji, což byla slavná literární práce napsaná v 11. století japonskou autorkou Murasaki Šikibu.

Cesta do Evropy

Výjimečnost a vzácnost tohoto nábytku, stejně jako jeho přepychové a detailně přesné zpracování, lákaly sběratele a nadšence umění po celém světě. V roce 1641 byl však zaveden zákon, který zakazoval vývoz uměleckých předmětů, včetně lakovaných artefaktů, mimo Japonsko. Porušení tohoto zákona mohlo být potrestáno i smrtí. Caronovi se však podařilo získat povolení k vyvezení dvou větších truhel s lakovaným povrchem z Japonska do Evropy. To byl neuvěřitelný úspěch.

Ve sbírkách mocných a bohatých mužů

Truhly se dostaly do sbírek prvního ministra Francie Julese kardinála Mazarina (1602 – 1661), který byl mezi lety 1642 – 1661 nejmocnějším a nejvlivnějším politikem Francie. Díky svému bohatství založil cennou sbírku vzácných uměleckých předmětů a obrazů. Byl vášnivým numismatikem a vlastnil rozsáhlou knihovnu s řadou výjimečných tisků. Miloval klenoty, sochy i umělecký nábytek.

Spletitá pouť světem

Dvě truhly později získal básník, spisovatel, politik a majitel rozsáhlých plantáží William Thomas Beckford (1760 – 1844). Po jeho smrti je prodala jeho dcera. Protože truhly poté změnily několik majitelů, jejich umělecký význam byl na dlouhá léta zapomenut.

Londýnskému muzeu Victoria & Albert se jedné z truhel podařilo dopátrat a koupilo ji do svých sbírek. Druhá truhlice skončila v kolekci starožitného nábytku waleského majitele uhelných dolů Clifforda Coryho (1859 – 1941). Po jeho smrti osud této truhly byl neznámý, až se objevila v roce 1971, kdy ji prodal lékař polského původu poslednímu majiteli, který nic netušil o umělecké hodnotě tohoto předmětu. Nejprve si z truhly udělal barový stůl, později jej používal jako televizní stolek.

Aukce s překvapivým výsledkem

Po smrti posledního majitele dali dědicové truhlu do aukce. Jaké bylo jejich překvapení, když se o ni začala doslova přetahovat dvě muzea. Londýnské Victoria & Albert, které již jednu truhlu vlastnilo, a nizozemské Rijksmuseum. To se nakonec stalo vítězem aukce. Příběh o vzácné truhle je zajímavý také tím, že londýnské muzeum dlouhá léta po vzácnosti pátralo, aniž by ji našlo. Truhla přitom dlouhá léta sloužila jako běžná bytová dekorace nadohled muzea.

Dědicové původního majitele, který truhlu zakoupil za pouhých 100 liber, nakonec z dražby odcházeli jako milionáři. V přepočtu dostali neuvěřitelných 190 milionů!

Zdroje: www.thehistoryblog.com, www.novinky.cz