Iluze měnící smysly

Optické iluze pracují s naším vnímáním. To se mění skrze smysly. Právě oči předají signál mozku, který si viděný obraz interpretuje po svém. Nevěříte? Pak se zadívejte na naši optickou iluzi a zjistěte, jaký efekt to bude mít. 

Soustředěním se na mřížky různých barev si můžete způsobit McColloughův efekt. Ten roku 1965 objevila Celeste McColloughová a nejde rozhodně o nic příjemného. McColloughův efekt totiž může ovlivnit zrak až na další tři měsíce. 

Nemusíte se ale bát. Krátký pohled s vašima očima nic neudělá. Řeč je o soustředěném dívání po dobu delší než 10 minut. Pak se efekt skutečně může dostavit. 

Smyslem této optické iluze je tedy soustředěnost. Je nutné se podívat nejprve na červené a černé pruhy na jednom obrázku a následně přeskočit na zelené a černé pruhy na obrázku dalším. Vždy stačí několik málo sekund, celkový čas, během kterého doslova přepínáte mezi pruhy červené, zelené a černé se ale musí udržet na několika dlouhých minutách. 

Po dobu alespoň 3 minut kmitáte mezi těmito pruhy, než se přesunete k obrázku, kde jsou pouze černobílé mřížky. 

Změna barevné perspektivy

Jakmile se soustředíte na mřížky červených, zelených a černých pruhů a následně přepnete na mřížky s černou a bílou, měl by se dostavit kýžený efekt, který tato optická iluze přináší. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Laicky řečeno by bílé vodorovné pruhy měly vypadat "zeleně" a bílé svislé pruhy naopak změnit svou barvu na červenou. 

Za touto optickou iluzí stojí technika "afterimage". Přesněji to, co vidíme poté, co se soustředíme na nějaký obrázek. Jde o zrakovou iluzi, způsobující přetrvání vjemů, které zaznamenala naše sítnice i poté, co už se na obrázek déle nedíváme. 

Odborníci se shodují, že tento efekt způsobuje stále aktivní zrakový systém, který nás nutí stále pokračovat v tom, na co jsme se předtím nějakou dobu plně soustředili. 

McColloughův efekt nastává při pohledu na výrazné barvy. Právě ty způsobí, že si naše oči myslí, že tam barvy stále jsou, zatímco se oko fyzicky přenese jinam. Tím se na první pohled černobílé pruhy vyjeví barevně. 

McColloughův efekt však může přinést nemilé důsledky. V oku se jeho působení může udržet až několik měsíců, než plně odezní. Proto je dobré předem přemýšlet, jestli nám ta či ona optická iluze skutečně stojí za zvědavost.

Zdroje: www.kidspot.com.au, en.wikipedia.org, www.scholarpedia.org