en.wikipedia.org/wiki/Sword_of_Goujian, www.atlasobscura.com, allthatsinteresting.com

Meč Goujian je známý svou výjimečnou ostrostí a trvanlivostí. Byl objeven v roce 1965 v čínské provincii Hubei a předpokládá se, že jej vyrobil král Goujian ze státu Yue, proto dostal meč jeho jméno. Tento král byl známý svou vytrvalostí a tím, že se vzdal výsad svého královského postavení. Údajně se stravoval spíše jako rolník a někdy jedl žluč, aby si připomněl ponížení, které kdysi dle pramenů utrpěl jako zajatec státu Wu. Co je na meči tak záhadné?

Podívejte se na zajímavé video zde:

Zdroj: Youtube

Zde vidíte v přímém přenosu proces, kdy archeologové starý meč objevili. I při vykopání se dva a půl tisíce let starý artefakt ještě třpytil a byl celkově v bezvadném stavu.

Promočená rakev skrývala velkolepý nález

Meč byl nalezen v rakvi, která byla vykopána z hrobky ve starobylém archeologickém parku Chengyang City v dnešním městě Xinyang v provincii Henan. Podél akvaduktu nádrže řeky Zhang archeologové objevili řadu starověkých hrobek s více než 2 000 artefaktů, ale žádný z nich nebyl tak působivý a překvapivý jako meč z Goujianu. Našli jej ležící vedle lidské kostry ve vodou poškozené rakvi. Vlastně i celá hrobka byla promočená, protože byla více než tisíc let nasáklá podzemní vodou. Když tedy tým vyjmul meč z dřevěné pochvy, nikdo nečekal, že uvidí tak nedotčený artefakt.

Archeologové po objevení dobře zachovalou rakev přenesli do muzea a meč našli ležet vedle lidské kostry v rakvi. Podle předběžných úsudků archeologů byl 47 cm dlouhý meč s 8 cm rukojetí vyroben z bronzu a patřil vysokému úředníkovi v období válčících států.

Nedozírná cena zbraně

Meč je vyroben z vysoce kvalitní oceli a má složité rytiny a vzory, což z něj činí nejen cenný historický artefakt, ale také umělecké dílo. Zdobená kovaná čepel byla vyrobena převážně z mědi, ale ostří má vyšší obsah cínu, díky čemuž je tvrdší a dokáže si udržet ostřejší ostří. Obě strany čepele zdobí opakující se vzor kosočtverců, jejichž tmavé linie vystupují z celkového zlatého odstínu meče, který je vykládán modrými krystaly a tyrkysem.

Goujianův meč je považován za významný symbol čínského kulturního dědictví. Je cenný hned z několika důvodů.

Předně pro jeho stáří 2 500 let, díky němuž je považován za jeden z nejstarších dochovaných mečů v Číně. Dále pro jeho původ, spojený s králem Goujianem v období významných historických událostí, období tzv. Válčících států (475 př. n. l.-221 př. n. l.).

Za zmínku stojí i materiál, jak jsme psali výše. Právě jeho výjimečná ostrost a trvanlivost byla dokázána analýzou kovu použitého na výrobu meče. Bylo tak zjištěno, že obsahuje velké množství uhlíku, který je klíčovým důvodem jeho pevnosti a ostrosti.

A pak jsou tu další faktory, které z meče dělají daleko více než jen „obyčejnou“ zbraň.

Mnohem více než zbraň

Na meči Goujian jsou vyryty složité rytiny a vzory, včetně nápisů ve starých čínských znacích. Předpokládá se, že rytiny na meč přidal právě král Goujian jako formu osobního vyjádření nebo jako způsob, jak si připomenout důležité události ve svém životě.

Velkým překvapením je i stav meče. Goujianův meč je navzdory svému stáří více než dvě tisíciletí v pozoruhodném stavu. V době nálezu byl meč stále ostrý a čepel nevykazovala žádné známky koroze, což svědčí o jeho dobré zachovalosti. Stav, v němž byl meč nalezen, vědce skutečně překvapil.

Meč Goujian má i obrovský kulturní význam a je považován za důležitý symbol čínského kulturního dědictví. Je všeobecně uznáván jako mistrovské dílo čínské metalurgie z tzv. období jara a podzimu. Celkově je fascinujícím artefaktem, který umožňuje nahlédnout do starověké čínské historie a metalurgických postupů. Jeho výjimečný stav a složitý design z něj činí cenný kus kulturního dědictví, který je stále obdivován a studován odborníky i nadšenci.

Meč je v současné době umístěn v Muzeu provincie Hubei ve městě Wuhan.