Saga Vanecek tak zřejmě dostála svému jménu, které také samo o sobě připomíná starou severskou mytologii.

Osmiletá holčička vytáhla z jezera meč z doby krále Artuše

Bylo to léto jako každé jiné, když Saga se svou rodinou a malým bratrem přijela na chatu podblíž jezera Vidöstern v Tånnö na jihu Švédska. Jako každé dítě si jako vždy hrávala u jezera nebo v něm. "Ráda stavím na pláži hrady z písku nebo hledám kameny, které smýkám po vodě a zkouším, kolikrát se od nich odrazím. Maminka říká, že když byla malá, taky si hrála a plavala v jezeře."

Tentokrát to ale přece jen bylo jiné. Když jednoho dne totiž Saga skákala po kamenech v jezeře, kam si každodenně chodívala hrát, spatřila něco zvláštního. A tak se rozhodla podivný předmět vylovit z vody, aby zjistila, o co přesně jde.

Z vody však vyzdvihla cosi, co bylo na konci špičaté a také trochu zrezlé. Ačkoliv si původně myslela, že našla obyčejný klacek nebo větev ze spadlého stromu, nakonec došla k závěru, že jde o něco zcela jiného.

A tak se jako každé dítě rozhodla pochlubit svým nálezem rodičům, kteří byly zrovna doma ve svém letním sídle. 

Stala se hvězdou internetu

"Zvedla jsem to a chtěla to hodit zpátky do vody, ale mělo to rukojeť a viděla jsem, že je to na konci trochu špičaté a celé rezavé," popsala Saga první okamžik svého nálezu. Poté se Saga vydala za svými rodiči. Když její otec Andy Vanecek zrezivělý meč spatřil, rozhodl se kontaktovat muzeum Jönköpings Läns.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Právě tam meč pečlivě prohlédli, ve snaze přijít tajemnému nálezu na kloub. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Podle analýzy, které byl meč podroben, se zjistilo stáří až 1500 let. Nález pak pochází z předvikinské doby. Tedy z obodbí krále Artuše. 

Je dlouhý přibližně 84 cm a ačkoliv byl při svém nálezu lehce ohnutý a také zasažen korozí, celkově byl jeho stav velmi dobrý. K tomu přispěl bezesporu fakt, že byl po celou dobu uložen v pouzdře ze dřeva a kůže. 

Záhadou snad zůstává jen to, proč se meč z doby krále Artuše nacházel ve vodě. 

Saga se po zveřejnění o nalezeném meči stala přes noc hvězdou internetu a lidé se hojně zajímali o to, zda je tento nález důkazem, že se malá dívka stane další švédkou královnou.  

Muzeum pak provedlo podrobný průzkum okolí a ke svému překvapení objevilo brož ze stejné doby. 

Zdroje:

www.history.com

www.theguardian.com

www.independent.co.uk