Našli jsme zázrak, jásají vědci. Toto je nový Excalibur. Zůstal zcela nepoškozený, nechápeme to

Lenka Bělská | 15. 2. 2023

Byla to neuvěřitelná náhoda. Archeologové připravovali poblíž megalitu, který postavila prehistorická talayotická civilizace, venkovní expozici. Když zvedli větší kámen, všimli si, že něco trčí ze země. Poté, co opatrně odstranili bláto, se před jejich zraky vynořil meč.

www.dailymail.co.uk, www.cs.wikipedia.org, www.mysteriesrunsolved.com

Španělský Excalibur, jak ho pojmenovali, je starý přibližně 3200 let. Je jednou z deseti zbraní, které kdy byly na prázdninovém ostrově Mallorca objeveny. Výjimečný je nejen místem, kde byl nalezen, ale také tím, že je neuvěřitelně zachovalý.

Vědci našli ve starověké japonské hrobce zázrak: Prohlédněte si největší meč světa a zrcadlo
Magazín

Vědci našli ve starověké japonské hrobce zázrak: Prohlédněte si největší meč světa a zrcadlo

„Bylo to obrovské překvapení. Oblast byla nejdřív vydrancována Římany,” řekl Jaume Deya, který meč našel. „A od 50. let 20. století zde byly prováděny archeologické vykopávky. Nikdo tedy nečekal, že se zde objeví nějaký nový artefakt.”

Meč Talayot 

Kamenné megality neboli talayoty, jejichž stáří sahá do roku 1000 až 6000 před naším letopočtem, jsou pozůstatkem talayotické kultury obývající ostrovy Mallorca a Menorca v době bronzové a železné. Pradávná civilizace je stále zahalena rouškou tajemství. 

Odborníci totiž neví, k čemu přesně pyramidové stavby sloužily. Předpokládají, že některé z nich byly hrobkami nebo měly obrannou funkci. Jiné mohly být místem k setkávání, kde se prováděly náboženské rituály. 

Dva muži se potápěli v moři. Našli strom obrácený kořeny vzhůru a pod ním něco úžasného
Magazín

Dva muži se potápěli v moři. Našli strom obrácený kořeny vzhůru a pod ním něco úžasného

Objev meče tedy poskytuje další vhled do myšlení starověké kultury. Jeho umístění naznačuje, že byl úmyslně zakopán. Mohl tedy symbolizovat oběť aristokratické rodiny božstvu. Je však také pravděpodobné, že ho zde někdo ukryl, ale nestihl si ho vyzvednout.

Talayotická kultura

Zbraň byla totiž vyrobena kolem roku 1200 př. n. l., tedy v době, kdy talayotická kultura vážně upadala a Mallorca byla ohrožována Féničany. 

Zdroj: Youtube

„Již dříve bylo nalezeno asi deset podobných nástrojů. Vykopali je místní farmáři či stavitelé a předali je úřadům. Znamenalo to, že odborníkům, kteří je zkoumali, chyběla k vytvoření historického příběhu důležitá nápověda - přesné místo jejich objevu. Španělský Excalibur je prvním artefaktem, který můžeme zařadit nejen do času, ale i prostoru,” říká Jaume Deya.

Tagy Excalibur kultura Mallorca