Maisúrský tygr: Toto je krutá hračka šíleného sultána. Podívejte se na ni a odhadněte, jak funguje

Lenka Bělská | 20. 5. 2023

Fateh Alí Tipú obcházel velkou barevnou sochu. Pak se náhle zastavil, pohladil si knírek a z plna hrdla se rozesmál. „Je to dokonalé. Indický tygr požírá zlého Angličana,” muž začal poskakovat. „Nám neunikneš!” Poklepal dřevěnému panákovi po klobouku.

Tipův tygr, jak se soše začalo přezdívat, se stal symbolem vládce Maisúrského království. Kočkovitá šelma zabíjející nebohého muže byla zobrazována na zbraních, na uniformách jeho vojáků i na výzdobě paláce.

Podívejte se na geniální brnění válečníka ze Sibiře. Neuvěříte, že je staré téměř 4000 let
Magazín

Podívejte se na geniální brnění válečníka ze Sibiře. Neuvěříte, že je staré téměř 4000 let

Důvod byl jednoduchý. Sultán Tipu nenáviděl Brity z Východoindické společnosti. Už jeho otec Hyder Alih se s Evropany nepohodl, protože představovali účinnou překážku proti expanzi jeho království. Silné protibritské pocity tak byly v panovníkovi doslova zakořeněny. 

Mechanický tygr 

Tygr byl součástí celé sbírky karikatur, zobrazující, jak jsou evropské postavy napadány zvířaty, popravovány a mučeny. Mnohé z nich byly namalovány na zdech domů v hlavních ulicích nebo nabízeny v obchodech. Tato socha ale byla výjimečná.

Nebyla pouhou dekorací, ale mechanickou hračkou. Skrytý strojek poháněný klikou umožňoval, aby ze sady měchů unikal vzduch. Ten vytvářel kvílivý zvuk, simulující výkřiky oběti. Napadený muž zároveň mával jednou rukou. Celou scénu doprovázelo vrčení šelmy. V útrobách predátora byly navíc schovány malé varhany s osmnácti tóny. 

Vědec oživil tvář císařovny Sisi a Františka Josefa. Podívejte, jak byli krásní, když byli mladí
Magazín

Vědec oživil tvář císařovny Sisi a Františka Josefa. Podívejte, jak byli krásní, když byli mladí

Analýza konstrukce mechanismu a materiálu odborníkům napověděla, že i když socha čerpá z jihoindických tradic hinduistického náboženského sochařství, na její výrobě se podíleli francouzští řemeslníci a armádní inženýři, již se sultánem proti Britům bojovali.

Britské nadšení

Automaton byl ukořistěn roku 1799 po Tipuuově smrti ve čtvrté anglo-mysorské válce, převezen do Anglie a vystaven v Toweru. Poté byl přesunut do čítárny muzea Východoindické společnosti, kde se stal oblíbenou atrakcí. 

Zdroj: Youtube

Britové si totiž mysleli, že tygr symbolizuje ospravedlnění britské koloniální nadvlády. Podle spisovatelky Jacqueline Yallop byl také připomínkou „noblesní povinnosti Britského impéria přinést civilizaci do barbarských zemí”. 

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.historyhit.com

Tagy Anglie hračka Maisúrské království socha tygr