Menstruace je tak úžasnou připomínkou toho, jak kreativní a chytré umí ženy ve skutečnosti být.

Mechová větvička: Úžasně chytrá pomůcka

Ačkoliv se o menstruaci ve středověku nahlas nemluvilo, jelikož byla považována za něco nečistého, někdy až ďábelského, ženy ji tak či onak byly nucené řešit. Každý měsíc si totiž musely obstarat základní hygienické pomůcky, aby nikdo nepoznal, že právě menstruují.

Přesto se mnoho žen za své "měsíčkové" dny stydělo. Důvodem byl především přístup společnosti k tomu, jak na období periody pohlížela. Pokud tedy žena své dny měla a potřebovala jakoukoliv pomoc, všechny aktivity probíhaly co nejvíce potichu.

A to i přesto, že kdyby nebylo menstruace, nebyli by ani žádní potomci. Menstruace je totiž z pohledu reprodukce zcela zásadní a skutečně potřebná. Ve středověku se však brala spíše jako hřích.

Dnes je menstruace téma, o kterém se nikdo mluvit nestydí. Vždyť je to součást života každé ženy. Ženy, které menstruovaly ve středověku však byly označovány za Evino prokletí. Středověk snad omlouvá jen to, že nebyl v tomto směru dostatečně edukován.

Jedním z hlavních problémů, které si s sebou středověká menstruace nesla, byl nedostatek menstruačních pomůcek, nedostatečná hygiena a s ní pak spojený zápach. Pomůcky vlastně nebyly žádné. Bylo tedy na každé ženě si nějaké obstarat nebo vyrobit.

Asi se není čemu divit. Vždyť ve středověku neexistovalo ani spodní prádlo, jak by tedy mohly existovat vložky nebo tampóny?

Přesto ženy i této době opět ukázaly svou kreativitu a vždy našly způsob, jak učinit tyto dny alespoň trochu snesitelné. Nápadům se meze nekladly a věřte nebo ne, každá žena si nakonec s menstruací přece jen poradila.

Jak chudé ženy ve středověku řešily menstruaci

Středověk byl, co se menstruace týče, pro ženy poměrně krutý. Jako krvácející byly považovány za dílo ďábla, protože muži a náboženské skupiny nedokázali pochopit, jak může žena krvácet a přitom stále žít? Menstruující žena tak byla často během svých dnů doslova vytlačena ze společnosti a navíc se na ni pohlíželo hanlivě.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Snad jediné, co lze u středověké menstruace zmínit jako pozitivní, pak bylo, že životní období menstruující ženy bylo o dost kratší, než tomu je dnes. Téměř o dvacet let. Nutno podotknout, že ženy však umíraly dřív, proto byl proces menstruace nejen kratší, ale i menopauza přicházela v mladším věku.

Ačkoliv se nedaly sehnat vložky ani tampóny, ženy si vždy našly způsob, jak menstruaci vyřešit. Bohaté a majetné používaly bavlnu, která krev absorbovala, méně majetné pak stříhaly kusy látek, které měly stejný účel jako bavlna a i ty nejchudší ženy našly způsob, jak si obstarat menstruační pomůcky.

Chudé ženy hledaly pomoc v přírodě. Tam s oblibou sbíraly Rašeliník člunkolistý. Druh mechu, který byl výjimečný tím, že měl obrovskou absorpční schopnost. A tak se osvědčil i během menstruace.

Chudé ženy si tento mech namotávaly na drobné větvičky a jako tampón následně zaváděly do pochvy. Savost mechu jim pak zajistila kýžené pohodlí. Středověké ženy jsou tak důkazem, že každý problém má své řešení.

Zdroje:

www.knixteen.com

www.medicaldaily.com

getruth.ca