„Najednou jsme zaslechli silné bzučení,” vzpomíná čtyřiatřicetiletý webový designér z Essexu. „Vzal jsem si detektor zpátky a určil, odkud signál vychází. Poté jsme začali kopat. Asi v patnácti centimetrové hloubce se zalesklo něco žlutého. Když James předmět vytáhnul, zjistili jsme, že jsme našli zlatý přívěsek.”

Avšak ne jen tak ledajaký. Jednalo se o hranatý relikviář z počátku 16. století, který musel patřit bohatému šlechtici. Artefakt je totiž příkladem precizní řemeslné práce. Odborníci z Britského muzea ho proto označili za poklad.

Hockley Pendant

Přívěsek Hockley má tvar kosočtverce. Na délku má 33 milimetrů a je široký 25 milimetrů. Váží necelých devět gramů a pyšní se až 73% obsahem zlata. „Je skvělou ukázkou prolínání náboženského a světského světa pozdního středověku,” píše Britské muzeum. „Jeho majitel byl pravděpodobně silně věřící, zároveň měl rád luxusní věci.”

Na jeho přední straně je zobrazena postava svaté Heleny, nebo Panny Marie podpírající kříž. Vedle ní jsou vyryty květiny. Rub je ozdoben Pěti ranami Kristovými, z nichž kapou slzy. Tato část se dá odklopit, aby se do dutiny dala vložit relikvie svatého. Na bočních stranách jsou vyryta jména tří mudrců: Casper, Melchior a Balthazar (Pozn. red.: Kašpar, Melichar, Baltazar).

Původně byly květiny, rány a jména vyplněny malovaným smaltem. Tato technika byla v 16. století velmi ceněná. Zároveň jsou rytiny propracované do nejmenších detailů. „Odkazují na vysokou úroveň dovednosti řemeslníka,” vysvětluje Britské muzeum. Oděv ženy je šrafovaný, na kříži je dřevěný dekor, rozeznat lze také podlahu z kachlí.

Šťastný nálezce

Tříletý James, který detektor držel v ruce úplně poprvé, je podle jeho otce dítětem Štěstěny. „Už se párkrát stalo, že například u doktora sáhl mezi polštáře a našel penízek,” směje se. „Já jsem detektorista patnáct let a nikdy jsem žádnou vzácnost nenašel.”

Zdroj: Youtube

Relikviář byl odborníky ohodnocen na 2,5 milionu liber, tedy na více než 71 milionů korun. V případě, že by se prodal, částka by byla rozdělena mezi nálezce a majitele pozemku Hockley v Essexu. 

Zdroje: www.bbc.com, www.dailymail.co.uk, www.britishmuseum.org, www.en.m.wikipedia.org