James Hyatt v doprovodu svého otce Jasona našel na poli v Hockley zlatý přívěsek pocházející pravděpodobně ze 16. století. Hodnota přívěsku, známého jako Hockley Pendant, se odhaduje až na 2,Z milionu liber, tj. neuvěřitelných 70 milionů a medailon samotný byl prohlášen za poklad.

Na video o tomto jedinečném nálezu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nález za všechny peníze

Jason Hyatt popsal tento vzrušující okamžik: „Najednou se ozvalo bzučení detektoru kovů, docela silné bzučení." Poté, co se prokopali asi šest až osm centimetrů hluboko, zahlédli zlato a přívěsek opatrně vykopali.

Britské muzeum později relikvii prozkoumalo a potvrdilo její pravost a historický význam. Hockley Pendant, zlatý medailon, váží přibližně 9 gramů a je vyroben ze zlata, přičemž obsah zlata dosahuje až 73 %. Na přední straně přívěsku se nachází vyrytý obraz Panny Marie, zatímco zadní deska, i když se již nevysouvá, by obsahovala dutinu pro relikvii.

Památka na dobu Jindřicha VIII.

Odborníci určili, že přívěsek z Hockley pravděpodobně pochází z počátku 16. století, z doby Jindřicha VIII., což z něj činí vzácný a cenný nález.

Jeho řemeslné zpracování a složité detaily, včetně vyobrazení Panny Marie a pěti Kristových ran, umožňují nahlédnout do náboženské víry a zbožnosti té doby. Britské muzeum poznamenalo, že „úcta ke Kristově krvi a ranám byla jedním z charakteristických znaků pozdně středověké zbožnosti".

Vzhledem k historické a peněžní hodnotě byl přívěsek prohlášený za poklad. Kdyby se ještě někdy dostal do aukce, případný výtěžek z jeho prodeje by byl rozdělený mezi rodinu Hyattových a majitele pozemku. Jason Hyatt vyjádřil údiv nad nálezem svého syna a žertem řekl: „Můj syn je jedním z nejšťastnějších lidí vůbec... Když jdeme k doktorovi, sáhne rukou na bok pohovky a vytáhne z ní desetikorunu".

Nález Hockleyho přívěsku rozšiřuje říši skrytých pokladů objevených amatéry. Ukazuje, že nečekané bohatství se může skrývat přímo pod povrchem. Tento nález mladého chlapce nabízí pohled do fascinující kapitoly historie a ukazuje krásu a umělecké umění minulosti.

Zdroje: www.bbc.com, www.dailymail.co.uk, en.m.wikipedia.org/wiki/Hockley_Pendant