www.bbc.com, www.dailymail.co.uk, en.wikipedia.org

Tříletý chlapec našel s vypůjčeným detektorem kovů vzácný zlatý přívěsek ze 16. století.

Tříletý chlapec si půjčil tatínkův detektor kovů

James Hyatt si hrál na poli s tatínkovým detektorem kovů. Narazil na malý kousek zlata. Jak se později ukázalo, šlo o poklad za miliony liber.

S vykopáním nálezu mu pomohl jeho otec Jason, který musel vykopat přibližně osm centimetrů hlíny, aby v ní našel náboženský přívěšek ze zlata. Jak se později ukázalo, pocházel ze 16. století a mohl patřit někomu z královské rodiny. 

Jamesův nález byl oficiálně prohlášen za poklad. „Můj syn je dítětem štěstěny, kamkoliv jdeme, tam nachází peníze. Přesně takové věci se mu stávají," řekl otec chlapce. 

Jason Hyatt, webový designér z Billericay v Essexu, dodal: „Detektor kovů byl větší než tříletý James. Nejprve vydal pár slabých zvuků, díky kterým jsme objevili několik hřebíků a minci. Pak ale přišel silný zvuk a našli jsme poklad. Bylo to asi osm centimetrů hluboko. Viděli jsme, jak se kov leskne, tak jsme ho opatrně vytáhli. Nemohl jsem tomu uvěřit. Nevěřil jsem svým očím, rozhlížel jsem se kolem a myslel jsem si, že je to nějaký žert."

Našel drobnost astronomické hodnoty

Hyatt zároveň dodal, že hlína na poli byla měkká, a tak se k pokladu dostal snadno. Myslel si však, že jde o minci, než poznal, že to, co vidí, je zlato. Velké to bylo asi jako padesátipencová mince, ale silnější.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv byl tříletý chlapec příliš malý na to, aby pochopil, jak ohromný učinil objev, díky reakci svého otce poznal, že se stalo něco mimořádného. 

Jakmile byl drobný přívěsek pokrytý blátem vyčištěn, ukázalo se, že jde o náboženský šperk. Předpokládá se, že pochází z počátku 16. století a s velkou pravděpodobností jej vlastnil vysoce postavený duchovní nebo člen královské rodiny. 

Na přední straně přívěsku ve tvaru čtverce je vyryta panna Marie. Matka Ježíše, která svírá kříž a svatyni. Na zadní straně je vyobrazeno pět krvácejících srdcí Ježíše Krista.

Zdobené jsou také strany přívěšku. Zde jsou vyryta jména tří králů, Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se vydali na cestu za hvězdou do Betléma, aby byli svědky Kristova narození.

K přesnému určení jakosti a původu nalezeného šperku kontaktoval pan Hyatt důstojníka pro nálezy z Essexu a Britské muzeum. Ti zjistili, že drobný šperk měřící 2,5 centimetru pochází ze středověku a je téměř ze tří čtvrtin vyroben z pravého zlata. 

Zadní strana přívěšku je vysouvací a odhaluje skrytou dutinu, která dle odborníků mohla sloužit k uložení relikvie. „Úcta ke Kristovým ranám byla jedním z charakteristických znaků pozdně středověké zbožnosti."

Nápisy jsou psány lombardským písmem, které se v 16. století běžně používalo. Medailon je uložen v úschově Britského muzea, kde se čeká na odhad jeho skutečné ceny.