www.dailymail.co.uk

Orbitální sonda NASA pořídila ze vzdálenosti 250 kilometrů nad Marsem velmi zvláštní snímek. Sonda přitom použila kameru HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), která je nejvýkonnější, jaká kdy byla vyslána na jinou planetu.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Že by měl Paddington bratra?

Medvídek Paddington není sice u nás běžně známý, alespoň mezi dospělými. Ale jinak je tomu v Británii, kde je jeho popularita dokonce tak vysoká, že si medvídek „zahrál“ v reklamě se samotnou zesnulou královnou Alžbětou II.

Každé britské, a asi i české, dítě ví, že medvídek Paddington pochází z Peru. Jenže jak se zdá, má zřejmě i svého kosmického bratra! Na snímku je totiž na první pohled viditelná medvědí tvář!

I sama vesmírná agentura opatřila nový senzační snímek popiskem: "Medvěd na Marsu? Tento útvar vypadá trochu jako medvědí obličej. Co je to ve skutečnosti?“

Samozřejmě se o sourozence pozemského Paddingtona nejedná. Podle vědců jde o kopec s rozpadající se strukturou ve tvaru písmene V, která vypadá jako nos, dva krátery, jež znázorňují oči a kruhový lom, který rámuje vše do tvaru medvědí hlavy.

„Kruhový lomový obrazec může být způsoben usazováním nánosu nad pohřbeným impaktním kráterem. Možná, že nos je sopečný nebo bahenní průduch a usazeniny by mohly být lávové nebo bahenní proudy,“ dohadují se odborníci i lidé.

Medvěd z Marsu

Pokud jste tedy dosud pochybovali o životě na Marsu, v tomto vtipném a roztomilém kontextu už pochybovat nemusíte. Na první pohled je totiž ze snímku jasné, jaké zvíře ukazuje.

Medvěda „vyrytý“ do planety je ale podle NASA zřejmě pohřbený impaktní kráter, vulkanický nebo bahenní průduch. Každopádně se na nás nyní dvojník milovníka marmeládových sendvičů usmívá z členitého povrchu Rudé planety.